آخرین مطالب

بافت فرسوده - بازآفرینی شهری

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

بازآفرینی شهری به مفهوم دمیدن روحی تازه در کالبد بافت فرسوده یک شهر، واژگانی است که این روزها بسیار شنیده می شود اما اغلب صاحب نظران حوزه معماری و شهرسازی، آن را تهی از معنای واقعی و دستاویزی برای شهر فروشی و تبدیل شهر به کالایی برای فروش می دانند.

خبر خوش معاون وزیر راه؛ دولت به‌ ساکنان منازل مسکونی در بافت‌های حاشیه شهر‌ وام‌های یارانه‌ای می‌دهد

معاون وزیر راه و شهرسازی از روند کند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده انتقاد کرد و گفت: ‌دولت به‌ ساکنان منازل مسکونی در بافت‌های حاشیه شهر‌ وام‌های یارانه‌ای می‌دهد.

تلفیق سنت و مدرنیته در شهرسازی کارآمد

بازآفرینی شهری مقوله‌ای است که در سالیان اخیر بیشتر به آن توجه شده و کارگزاران و برنامه‌ریزان شهری تلاش می‌کنند از آن برای حفظ پویایی و کارآمدی شهرها استفاده کنند، اما توجه به این نکته ضروری است که استفاده از الگوی مناسب می‌تواند اهداف بازآفرینی را محقق و پویایی شهر را حفظ کند.

مهم‌ترین مشکل بافت‌های حاشیه‌ شهر چیست؟

یک کارشناس شهرسازی گفت: اطلاعات و داده‌های سازمان ثبت اسناد و املاک، شهرداری و سایر ارگان‌های دولتی در حوزه مشارکت ساکنان بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای باید یکپارچه باشد تا بسیاری از مشکلات در حوزه مسکن و اشتغال رفع شده و زمینه برای مشارکت فعال این شهروندان فراهم شود.

آغاز مسکن ملی در بافت‌های فرسوده / انتخاب مشاور خارجی برای نوع برخورد در بافت‌های تاریخی

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در پنج شهر محدوده هدف بازآفرینی آغاز شده و در سایر مناطق نیز در مراحل مختلف از انتخاب شریک و امضای قرارداد است، گفت: بازده سرمایه‌گذاری را برای سازندگان تضمین می‌کنیم.

وعده دولت برای مشارکت در پیشرفت بازآفرینی/ ضرورت ایجاد بسته های تشویقی

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به مشارکت در حوزه بازآفرینی، گفت: متاسفانه هنوز این مشارکت خیلی جدی نبوده است و ما امروز به عنوان نقطه ایده آل نرسیدیم؛ ولی رییس جمهور قول داده در این زمینه کمک کنند بتوانیم در این دوره مدیریت شهری که رویکرد آن "هویت بخشی و کیفی سازی و ارتقای زندگی" است، با هماهنگی تصمیم گیران و تصمیم سازان در این حوزه جنبشی را ایجاد کنیم.

لزوم توجه جامعه هنری به بحث بازآفرینی شهری و آسیب‌های اجتماعی در خلق آثار

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت:‌ در بحث بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده ما توان محدودی را در اختیار داریم و کار بسیار سخت است. جایی که در این مسیر مقام عالی وزارت راه و شهرسازی قول دادند تا پایان دولت تدبیر و امید ۴۰۰هزار واحد مسکونی تحویل داده شود.

۲۷ درصد یعنی ۵۲۴ هزار نفر از جمعیت شهری آذربایجان‌غربی در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند!

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ۵٢۴ هزار نفر از جمعیت آذربایجان‌غربی در بافت‌های ناکارآمد ساکن هستند، گفت: در واقع ٢٧ درصد جمعیت شهری استان در بافت‌های ناکارآمد به مساحت ۶ هزار و ۵٨٨ هکتار سکونت دارند.

رفع تعرض فوری ۹۹ مورد زمین در تهران/ ۳۴ میلیارد تومان زمین در تهران آزادسازی شد/ آغاز ثبت نام در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن / شرط ثبت نام سبز بودن فرم (ج) است

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه چه میزان زمین در تهران در سال جاری رفع تعرض شده است، گفت: در سال جاری ۹۹ مورد رفع تعرض فوری در تهران داشتیم که ۱۴ هکتار در این مقطع آزادسازی شد.

خدمات پشتیبان سکونت در بافت های فرسوده یک چهارم متوسط شهر است!

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در نشست تخصصی گفتمان های نقد معماری و شهرسازی، عنوان کرد: تراکم جمعیتی در محدوده های فرسوده شهر تهران در مقایسه با میانگین شهر ۳ برابر و خدمات پشتیبان سکونت در این محدوده ها یک چهارم متوسط شهر است.

طرح جالب لندن برای بازسازی راه آهن متروکه!

یک شرکت معماری آلمانی با پیروزی در رقابت‌ برای احیای مجدد پل راه‌آهن متروکه لندن، این مکان بدون استفاده را به استخرهایی برای شنا و پرورش آبزیان تبدیل می‌کند.

بازآفرینی شهری؛ طرحی که کماکان درجا می‌زند/ ۱۸۵ هزار حاشیه‌نشین لرستانی کماکان چشم‌انتظار وعده‌ها

بر اساس آمار حدود ۱۸۵ هزار نفر از جمعیت شهری در لرستان در ۳۸ محله‌ حاشیه‌نشین زندگی می‌کنند و این در حالی است که تا کنون اقدامی جدی برای رفع مشکلات آنها و فراهم آوردن نیازهای اولیه شهروندی برای آنها صورت نگرفته و دولت نتوانسته در عمل اقدامی اساسی در این زمینه انجام دهد.

۲۰ میلیون ایرانی در بافت فرسوده زندگی می‌کنند !

سیدمحمد پژمان با بیان اینکه، بازآفرینی اقدامی است که محور و مرکز اصلی آن باید شهرداری‌ها باشند و دولت در پی تصدی‌گری در این حوزه نیست، گفت: صددرصد اعتبارات بازآفرینی را از دستور کار ادارات کل راه و شهرسازی خارج کرده‌ایم و در پی آن هستیم تا این بودجه را با نگاه حداکثری به مدیریت شهری واگذار کنیم.

بازآفرینی شهری سیاستی جامع و یکپارچه برای رفع مشکلات شهرها

مدرس دومین نشست تخصصی فرآیند مسئله شناسی در تعریف پروژه‌های محرک توسعه در شهرسازی و مدیریت شهری گفت: بازآفرینی شهری سیاستی جامع و یکپارچه برای حل مشکلات شهرها است که منجر به ارتقاء قابلیت زیست پذیری شهرها و کیفیت زندگی شهروندان می‌شود.

فرآیند مسئله‌شناسی در تعریف پروژه‌های محرک توسعه بررسی می‌شود

دومین نشست تخصصی"فرآیند مسئله شناسی در تعریف پروژه‌های محرک توسعه در شهرسازی و مدیریت شهری" با حضور «مشهدی‌زاده دهاقانی»، استاد دانشگاه و دکترای برنامه‌ریزی شهری برگزار می‌شود.

بافت های ناکارآمد در حریم شهرها در حال گسترش است !

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: بافت های ناکارآمد در حریم شهرها درحال توسعه است به طوریکه سالانه ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت این محدوده ها افزوده می شود.

۱۰۰ هزار خانه در بافت فرسوده ساخته می شود

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: بر اساس سیاست دولت و وزارت راه و شهرسازی کار ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شهرهای کشور در دستور کار قرار گرفت.

آخرین مطالب

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب