آخرین مطالب

طرح های توسعه و عمران

جایگزین طرح تفصیلی برای پایتخت / تعیین تراکم ساختمانی بر پایه نزدیکی به ایستگاه‌های مترو

تدوین طرح جدید برای توسعه تهران در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت. شورای شهر و شهرداری تهران با اتفاق نظر بر سر ضرورت تغییر مبانی توسعه تهران به شکلی که اکنون در قالب طرح جامع و تفصیلی شهر تهران مبنای عمل مدیران شهری قرار دارد، بنا دارند اصول شهرسازی مبتنی بر حمل و نقل عمومی (TOD) را مبنای طرح جدید توسعه تهران قرار دهند. با تدوین و تصویب این طرح، هر نوع ساخت‌و‌ساز و نوسازی در بافت فرسوده و توسعه فیزیکی شهر تهران بر اساس نسخه جایگزین طرح تفصیلی کنونی شهر تهران که اجرای آن از سال ۹۱ آغاز شد، صورت خواهد گرفت.

طرح تفصیلی عاملی برای دور زدن قانون شده است !

رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورای‌شهر تهران طرح مداوم مشکلات بدون اقدام برای حل آن ها را عامل ایجاد بی انگیزگی عنوان کرد و به انتقاد از اپوزیسیون شدن غالب مسئولان کشور پرداخت.

تدوین برنامه جامع شهری اصفهان بر مبنای خرد جمعی

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با توجه دستور کاربرنامه جامع شهر با رویکرد جدید مبنی بر مشارکتی بودن برنامه، جلسات متعددی برگزار و ۲۵۰ نفر در قالب ۱۵ قشر در این جلسات شرکت کردند و در جلسات موضوعی نیز ۲۷۰ نفر شرکت کننده در قالب ۸۸ نهاد حضور یافتند.

طرح‌های جامع چه اندازه با واقعیات زندگی شهری منطبق است؟

طرح جامع، بیشتر به منظور ترویج ضوابط علمی و پذیرفته‌شده شهرسازی، تهیه می‌شود. هر چند کنترل توسعه شهرها، گرایش به نظام برنامه‌ریزی و هماهنگ‌سازی بخش‌های مختلف در مسیر توسعه شهرها از اهداف اصلی تدوین این طرح‌هاست، اما گاه غفلت از واقعیات و در نظر نگرفتن انتظارات شهروندان از کارآمدی این طرح‌ها می‌کاهد.

انتقاد نماینده مجلس نسبت به طرح جامع اراک/به آینده این شهر بی توجهی شده

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح جامع اراک که توسط شورای عالی شهرسازی تصویب شده اظهار کرد: متاسفانه براساس اطلاعات واصله، پیشنهادات ارائه شده توسط استان در این جلسه مورد توجه قرار نگرفت و در طرح تهیه شده ملاحظات و آینده شهر اراک مورد بی توجهی واقع شد و در واقع تصویب آن خلاف مصلحت شهروندان اراکی است.

تهیه طرح ویژه شهر بندری کنگ در چند ماه آتی تکمیل و برای تصویب به دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی ارسال می‌شود/تاکید بر مشارکت مردمی در فرآیند تهیه طرح

غزال راهب ضمن اعلام اینکه مرکز تحقیقات در تهیه طرح‌های ویژه که قابلیت‌های ترویجی و پایلوت دارند، ورود می‌کند از فرآیند تهیه طرح ویژه شهر کنگ در جنوب کشور با مشارکت مردم منطقه خبر داد و گفت: فرآیند تهیه طرح شهری کنگ انجام شده و با تهیه طرح‌های موضعی و موضوعی آن نتیجه در چند ماه آتی به دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری جهت بررسی و تصویب ارسال می‌شود.

تصویب بازنگری دستورالعمل شهرک‌سازی در دستور کار شورای‌عالی شهرسازی است/ ضوابط مکانیابی ساختمان‌های اداری قضایی و مقررات شهرسازی برای افراد دارای معلولیت در کمیته ۴ شورای‌عالی بررسی می‌شود

مسعود حمزه‌ای از بازنگری ضوابط مکانیابی ساختمان‌های اداری، قضایی و همچنین مقررات شهرسازی برای افراد دارای معلولیت خبر داد و گفت: لایحه ضمانت اجرایی قوانین و مقررات شهرسازی با پیگیری کمیته ضوابط و مقررات شهرسازی در دستور کار قرار دارد و تلاش می‌کنیم تا در سال‌جاری این لوایح به تصویب مراجع قانونگذاری کشور برسد.

مصوبه اصلاح حریم شهر اسلامشهر به استاندار تهران ابلاغ شد/ فراهم‌سازی امکان قانونی تبدیل احمدآباد مستوفی به شهر

فرزانه صادق‌مالواجرد در نامه‌ای به استاندار و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران، مصوبه شورای عالی شهرسازی را در خصوص اصلاح حریم شهر اسلامشهر به منظور فراهم‌سازی امکان قانونی تبدیل احمدآباد مستوفی به شهر، ابلاغ کرد.

طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران در شورای توسعه سواحل تایید شد/ مکران منطقه مهم اقتصاد بین‌الملل می‌شود

فرزانه صادق‌مالواجرد با اعلام تایید طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران گفت: این طرح در شورای توسعه سواحل مکران به ریاست معاون اول رییس‌جمهوری تایید شد و تلاش می‌شود تا در تعامل بین توسعه برون و درون‌زا هم جامعه محلی از مواهب توسعه راضی باشد و هم کل کشور بتواند از منطقه مکران به عنوان یک منطقه مهم در اقتصاد بین‌الملل استفاده و بهره لازم را ببرد.

طرح جامع شهر شاهرود با قید اصلاحاتی تصویب شد/ اراضی شمال‌شرق شاهرود برای توسعه آتی به محدوده شهر اضافه می‌شود

فرزانه صادق‌مالواجرد گفت: طرح جامع شاهرود مصوب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان سمنان با قید اصلاحاتی در دهمین جلسه شورا به ریاست وزیر راه و شهرسازی برای توسعه آتی به تصویب رسید.

زیرساخت‌های فنی و اجرایی لازم طرح جامع باید فراهم شود

یک دکترای شهرسازی گفت: موفقیت طرح‌های شهری و هم‌راستایی طرح جامع و تفصیلی نیازمند رصد زیرساخت‌های اطلاعاتی مهیا و به روز است تا این رویکرد نوین در طرح‌های پایین دستی عملیاتی شود، اما چنانچه فرآیندهای نادرست گذشته مجددا تکرار شود دستاورد جدیدی نخواهیم داشت.

بررسی طرح جامع شهر شاهرود انجام شد

مدیرکل راه وشهرسازی شرق استان سمنان (شاهرود) ازبررسی طرح جامع شهر شاهرود در جلسه‌ای باحضور اعضای دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، شهردار شاهرود و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی خبرداد.

فرمان تشکیل «بانک زمین» !

شهرداری تهران با تصویب شورای عالی شهرسازی،‌ مکلف شد برای افزایش سرانه‌های خدماتی «بانک زمین» ایجاد کند. براساس این مصوبه، زمین‌های متراژ‌ بزرگ در منطقه ۲۲ که از محل انتقال مالکیت خصوصی به شهرداری -تحت تاثیر صدور مجوز ساخت‌و‌ساز در ۳۰ درصد از مساحت زمین- به شهرداری تهران واگذار می‌شود، باید برای تامین خدمات عمومی شهر، ذخیره شود و برای کاربری‌های غیرانتفاعی زیر بار ساخت‌و‌ساز قرار بگیرد. این نقشه، بر ساخت‌و‌ساز محدود با غلبه گردشگری و خدماتی استوار است.

بازنگری طرح تفصیلی شهر کرمانشاه

معاون فنی و شهرسازی شهردار کرمانشاه طرح تفصیلی شهر کرمانشاه را نیازمند بازنگری دانست.

مصوبه شورای‌عالی شهرسازی درباره طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ تهران ابلاغ شد/ تکلیف شهرداری تهران برای تهیه طرح ویژه منطقه ۲۲ ظرف مدت ۲ ماه

فرزانه صادق‌مالواجرد در نامه‌ای به استاندار، شهردار، و رییس شورای اسلامی شهر تهران مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران را در خصوص طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ تهران ابلاغ کرد.

مصوبه شورا در خصوص طرح جامع شهر زاهدان به استاندار سیستان‌و‌بلوچستان ابلاغ شد

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به استاندار و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان سیستان و بلوچستان مصوبه شورا و اعلام تکمیلی طرح جامع شهر زاهدان را ابلاغ کرد.

دمیدن نفسی تازه به کالبد شهر تاریخی نراق/طرح شهر تاریخی نراق تهیه و تدوین شد

مدیر مطالعات طرح و حفاظت شهر نراق ضمن اعلام تهیه و تدوین طرح شهر تاریخی نراق که در سال ۹۶ به سفارش معاونت شهرسازی و معماری به دانشگاه کاشان سپرده شد توسط آن دانشگاه و ارایه به دفتر معماری، طراحی شهری و بافت های واجدارزش وزارتخانه گفت: این طرح با همکاری گسترده دانشگاهیان و حمایت‌های وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث‌فرهنگی تهیه و تدوین شده که از آن، پنج سند به عنوان پشتیبان برای تهیه چنین الگوهایی تهیه شده است.

ضرورت تهیه طرح ویژه منطقه مرزی تایباد و مغایرت اساسی حریم اسلامشهر بررسی می‌شود

نهمین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در سال‌جاری به ریاست وزیر راه و شهرسازی با بررسی گزارش اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌رضوی در خصوص ضرورت تهیه طرح ویژه منطقه مرزی تایباد و همچنین بررسی مغایرت اساسی حریم اسلامشهر در ساختمان دادمان وزارتخانه برگزار می‌شود.

رفع نگرانی برای توسعه ۲۵ سال آینده شهر

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: در برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد جدید نگرانی توسعه شهر تا ۲۵ سال آینده رفع می شود.

تحقق‌پذیری طرح جامع ارتقا پیدا کند

یک کارشناس شهرسازی گفت: در نظر داشتن توان مالی شهرداری برای اجرای طرح‌های مصوب از جمله طرح جامع و تفصیلی باید در مراحل تهیه و تدوین طرح در نظر گرفته شود تا سازمان متولی برای اجرای آن با مشکل مواجه نشود.

پیشنهاد یک کارشناس برای تهیه یک طرح جامع موفق

یک کارشناس برنامه‌ریزی شهری گفت: طرحی که ۱۰ سال پس از تهیه، مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری را برای ابلاغ اخذ می‌کند طرح مناسب و به روزی نیست زیرا شهر اصفهان در این سال تغییرات زیادی کرده است، در این راستا متولیان تهیه طرح باید تدابیر لازم را در نظر بگیرند تا طرح در مرحله اجرا با مشکل مواجه نشود.

طرح جامع مسجد سلیمان تا دو ماه آینده تهیه و به شورای‌عالی شهرسازی می‌آید

فرزانه صادق‌مالواجرد از آمادگی وزارت راه و شهرسازی برای بررسی و تصویب طرح جامع مسجد سلیمان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران خبر داد و گفت: نبود طرح جامع و تفصیلی که چندین سال است وجود دارد و مشکلات عدیده ای را برای مسجدسلیمان ایجاد کرده است در دو ماه آینده برطرف خواهد شد.

طرح تفصیلی شهر میناب آغاز شد

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان از آغاز بررسی بازنگری طرح تفصیلی شهر میناب خبر داد.

آخرین مطالب

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب