آخرین مطالب

برنامه ریزی شهری

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

شیدا باقری به طرح مجموعه شهری تهران و شهرهای اطراف آن اشاره کرد و گفت: با توجه به محدودیت‌های توسعه مجموعه شهری تهران به ویژه در زمینه تأمین آب و ضرورت کنترل، مهار و جلوگیری از افزایش جمعیت، باید مجموعه اقداماتی در دو سطح ملی و شهری تهران انجام گیرد.

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

باتوجه به اینکه همدان با جمعیتی بالغ بر ۵۵۴ هزار نفر براساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به عنوان کلانشهر شناخته می‌شود، طرح مجموعه شهری این کلانشهر مصوب شده و پس از ابلاغ شورای عالی شهرسازی و معماری اجرایی خواهد شد.

شهرهای جهان چگونه شکل گرفتند؟

یک دکترای شهرسازی گفت: شهر خلاق با جذب نیروهای خلاق در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی و به واسطه حضور این نیروها، جریان سیال سرمایه را جذب می‌کند، این شهرها دارای صنایعی نوآور است و سعی دارند دیدگاه سنتی را تغییر داده و شهر را از نگاهی نو ببینند.

موافقت فرماندهی کل قوا با انتقال پادگان ۰۶ تهران و همکاری ارتش و وزارت دفاع / پارک ۳۵ هکتاری در اراضی پادگان ۰۶ تهران ساخته می‌شود

رییس شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ضمن اعلام این مطلب که خروج پادگان ۰۶ تهران و طرح مرکز مدنی پاسداران در شورای‌عالی به تصویب رسید، گفت: تبدیل ۳۵ هکتار از ۵۰ هکتار اراضی پادگان ۰۶ تهران و تبدیل آن به پارک برای منفعت عمومی نوید خوشی برای شهروندان این منطقه از کلانشهر تهران است.

یک شهر چگونه به خلاقیت می‌رسد؟

چنانچه شهری بخواهد خلاق باشد باید تمامی ابعاد ویژگی خلاقیت را داشته باشد، خلاقیت نسبی است و انتهایی ندارد، اما مهم آن است که فرآیندهای شهری در راستای تحقق این خلاقیت عمل کند.

شهر ۸ هزار ساله از پایتخت جدا می‌شود؟

چراکه اعضای شورا این اقدام یعنی جدایی ری از تهران، را دارای پیامدهای منفی در حوزه شهر سازی و زیرساخت می‌دانند.بر اساس بررسی‌های کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران، جدا شدن مناطق حومه‌ای نظیر شهرری از تهران، موجب ایجاد اختلال در حریم‌های شهری، ساخت وسازهای بی رویه و خارج از طرح جامع می‌شود.

پیش‌بینی وجود ۲۳ کلانشهر در ایران تا سال ۱۴۲۵

عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه گیلان با بیان اینکه ۳۵ درصد جمعیت ایران در شهرهای بالای یک میلیون نفر زندگی می کنند، افزود: تا سال ۱۴۲۵، ۲۳ کلانشهر بالای یک میلیون نفر جمعیت در ایران خواهیم داشت.

نسخه جمعیتی برای درمان تهران / شغل‌های جدید در کلان‌شهر تهران به «کسب و کارهای دانش‌بنیان» محدود می‌شود؟

نسخه جمعیتی با ترکیب دو رویکرد «تراکم‌زدایی» و «تمرکززدایی» برای درمان تهران تهیه شد. در این نسخه که به زودی نهایی و به شورای ساماندهی پایتخت ارائه می‌شود، گزینه انتقال پایتخت برای بار دیگر رد و کاهش فشار جمعیتی و اقتصادی با استفاده از اهرم‌های کاهش جذب جمعیت، پیگیری می‌شود. نتایج دومین بررسی امکان‌سنجی انتقال پایتخت به تازگی در جلسه‌ای در معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با حضور جمعی از کارشناسان و صاحب‌نظران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تقابل شهر و منطقه پیرامون چه نتایجی بر جای خواهد گذاشت؟

یک دکترای شهرسازی گفت: تاثیرات شهر بر منطقه و میزان وابستگی بین شهر و منطقه پیرامونی به وضوح در طول تاریخ مشخص است، اما همزمان با دوره معاصر که آغاز آن با اواخر دوره قاجار و شروع دوره پهلوی اول مقارن است، به تدریج گسستی بین شهر و منطقه پیرامونی ایجاد می‌شود.

هفتمین نشست ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد/ ارایه پیش‌نویس سند سیاستگذاری و تمرکززدایی تهران

هفتمین جلسه کارگروه تخصصی شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور با ارائه پیش‌نویس سند سیاستگذاری و تمرکز زدایی تهران به ریاست معاون شهرسازی و معماری با بحث و بررسی در خصوص پیش‌نویس سند و ارایه نظرات شورا در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

شهرسازی فروش تراکم نیست !

گلپایگانی با تأکید بر اینکه هدف از شهرسازی، فروش تراکم نیست، گفت: در حوزه شهرسازی باید موضوعاتی از قبیل ترافیک، اقتصاد، تاریخ و غیره شکل گیرد.

راه عبور از مشکلات تهران چیست؟

طبق تجربیات جهانی، اقدام به انتقال مرکز سیاسی و اداری و استقرار آن در مکان ایمن در سال‌های اخیر بسیار انجام شده است برای مثال کره‌جنوبی، مصر و اندونزی از جمله کشورهایی هستند که اقدامات اجرایی سنگینی را در سال‌های گذشته در راستای انتقال پایتخت انجام داده‌اند.

"جهان نما" گامی برای رفع مشکلات شهر اصفهان

با توجه به لزوم تحلیل یکپارچه، ریشه‌یابی و اولویت‌بندی مسائل اصلی شهر و انتخاب شیوه مشارکت مناسب و حداکثری ذی‌نفعان در تحلیل مسائل، شیوه‌ای از مشارکت بزرگ مقیاس ذی‌نفعان با نام «جهان نما» برای شهر اصفهان مناسب‌سازی شده است.

چرا باید به‌دنبال فضای باز شهری در تهران بود...

دانش شهرسازی یکی ازعلوم و دانش‌های مطرح در سطح دنیا برای کاهش آسیب در زمان بحران است که با توجه به نقش زیرساختی در فرآیند توسعه کالبدی شهر و شکل دهی به ابعاد کمی و کیفی توسعه می‌تواند در مقیاس کلان عامل مؤثری به‌منظور تجهیز و توانمندسازی سکونتگاه‌های شهری در برابر شرایط ناشی از بحران‌های طبیعی و انسان ساخت به حساب آید.

توسعه شهری باید به سمت دشت تبریز اتفاق می‌افتاد / شهرک‌های شمالی تبریز، روی گسل قرار دارند !

در حالی که دشت تبریز در سمت غرب شهر قرار گرفته و مکان مسطح و امن تری نسبت به حاشیه شمالی است، می‌توانست یهترین منطقه برای توسعه شهری تبریز باشد.

تاکید بر رفع دخالت‌های کالبدی سنگین در بافت تاریخی شهر اصفهان/ ممنوعیت هرگونه تملک و تخریب در مسیر گذر آقانورالله نجفی توسط نهادهای استانی

فرزانه صادق مالواجرد ضمن تاکید بر رفع دخالتهای کالبدی سنگین در بافت تاریخی شهر فرهنگی-تاریخی اصفهان، گفت: هرگونه تملک و تخریب املاک و ابنیه در مسیر گذر موسوم به آقانورالله نجفی توسط نهادهای استانی ممنوع است. همچنین، طرح مرمت شهری برای گذر فوقالذکر تهیه و از طرح خودرومحور پرهیزشود.

کتب آموزشی قوانین و مقررات شهرسازی در ۱۰ محور تدوین شد/همکاری مشترک مرکز تحقیقات با قوه قضاییه در تهیه طرح ضوابط طراحی و احداث ساختمان‌های قضایی

غزال راهب از همکاری مشترک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با قوه قضاییه برای تهیه طرح ضوابط طراحی و احداث ساختمان‌های قضایی خبر داد و گفت: مرکز تحقیقات با همکاری معاونت شهرسازی و معماری، کتب آموزشی قوانین و مقررات شهرسازی را برای دو سطح مدیران و مردم با هدف آموزش تخصصی و ترویج قوانین و مقررات شهرسازی تدوین کرد.

تدوین سند ساماندهی پایتخت تا پایان شهریور ۹۸ نهایی می‌شود/تحول در جنوب‌شرق ایران با اجرای طرح توسعه سواحل مکران/ نحوه بلندمرتبه‌سازی و پهنه‌بندی مشهد در طرح جامع مصوب، اصلاح می‌شود

غلامرضا کاظیمان با اعلام این مطلب که تدوین سند ساماندهی پایتخت تا پایان شهریور ۹۸ نهایی می‌شود، گفت: طرح جامع مشهد کمبودهایی داشته که شورای‌عالی شهرسازی و معماری تعیین کرده که باید سریعا تکمیل و انجام شود که این اصلاحات در نحوره بلندمرتبه‌سازی و پهنه‌بندی حریم شهر مشهد است که با تاکید شورای‌عالی شهرسازی و معماری در حال اصلاح است.

روستا-شهر همدان کلانشهر می‌شود؟

سال ۸۸ بود که کلانشهر شدن همدان در شورای عالی مسکن و شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسید چرا که طبق اصلاح صورت گرفته در تعریف کلانشهر در سال ۸۷، شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰۰ هزار نفر کلانشهر محسوب می‌شدند.

عکس‌های هوایی بیرجند انسان را شرمنده می‌کند/ مزائده‌های بنیاد مستضعفان به نفع محرومان نبوده است !

آیت الله عبادی با بیان اینکه آدم وقتی عکس هوایی شهر بیرجند را می بیند، شرمنده می شود، گفت: وقتی برج در کوچه ۸ متری می سازند، چقدر برای مردم آسیب ایجاد می کند؟ این فرهنگ شهر را خراب می کند.

شهرسازی مشارکتی نیاز مغفول مانده جوامع امروزی

رشد افسارگسیخته شهرها در دهه های اخیر منجر به قدکشیدن آسمان خراش ها و غولهای بتنی شده، نظم و نظام سیما و منظر شهری را دچار آشفتگی کرده و روح زندگی از شهرها را گرفته است این درحالی است که اگر مشارکت شهروندان در شهرسازی لحاظ می شد سرزندگی جای خود را به سنگ و بتن نمی داد.

شهرسازی بدون ملاحظه‌های ترافیکی!

مدیر‌ کل حمل ‌و ‌نقل و ترافیک آذربایجان شرقی: حتی در شهرهای کوچک ودر اجرای طرح‌های هادی روستایی استان هم اصول ترافیک در شهرسازی رعایت نمی‌شود

آخرین مطالب

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب