آخرین مطالب

صنعت ساختمان

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

چهارمین جلسه سیاست‌گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» با حضور مهدی صالحی مدیرکل معماری و شهرسازی شهرداری تهران، مرجان میری، سرپرست کنترل و ارتقای کیفیت ساخت‌‌و‌ساز و امور مهندسین ناظر و همچنین مسئولان تعدادی از تولیدکنندگان مرتبط با مصالح نما در ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد.

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

چهارمین جلسه سیاست‌گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» با حضور مهدی صالحی مدیرکل معماری و شهرسازی شهرداری تهران، مرجان میری، سرپرست کنترل و ارتقای کیفیت ساخت‌‌و‌ساز و امور مهندسین ناظر و همچنین مسئولان تعدادی از تولیدکنندگان مرتبط با مصالح نما در ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد.

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

چهارمین جلسه سیاست‌گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» با حضور مهدی صالحی مدیرکل معماری و شهرسازی شهرداری تهران، مرجان میری، سرپرست کنترل و ارتقای کیفیت ساخت‌‌و‌ساز و امور مهندسین ناظر و همچنین مسئولان تعدادی از تولیدکنندگان مرتبط با مصالح نما در ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد.

توسعه فناوری اطلاعات مدل‌سازی ساختمان (BIM) در دستور کار است/ همکاری‌های بین‌المللی مرکز تحقیقات در خصوص فناوری اطلاعات مدل‌سازی ساختمان

دکتر غزال راهب با اعلام اینکه از اولویت‌های فعالیت‌های مرکز توجه به موضوع فناوری‌های نوین، بومی‌سازی و تدوین استانداردهای لازم در خصوص مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) است، گفت: در خصوص بیم، مرکز ورود به مبانی علمی، حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی، تدوین راهنماها و استانداردهای پیاده‌سازی بیم، آموزش و ترویج فناوری بیم برای گروه‌های مختلف را در دستور کار قرار داده است.

ظهور فرم‌های زیبا اما بیگانه با فرهنگ ایرانی در نمای ساختمان‌ها/ فرهنگ‌سازی باید از دانشگاه‌ها و مهندسان شروع شود

نایب رییس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی تهران با اشاره به اینکه در بحث نمای ساختمان ها بحث هویت و فرهنگ مطرح است، گفت: فرهنگ محتوایی است که به تمدن می رسد و تمدن در شکل ظاهری خود به شکل ساختمان ها می آید.

ورژن جدید امضای طلایی / تولید تعهدات مخرب در شهرداری با دریافت عوارض علی‌الحساب

«فروش مجوز» برای تامین هزینه‌های اداره پایتخت از محل ساخت وسازهای شهری تغییر شکل داد. بررسی‌های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نشان می‌دهد: گزارش‌های مردمی از وضعیت صدور جوازهای ساختمانی در مناطق ۲۲ گانه پایتخت، حاوی شکل‌گیری ورژن جدیدی از امضاهای طلایی برای عبور از ضوابط طرح تفصیلی و مصوبات پارلمان محلی پایتخت به بهانه تامین هزینه‌های اداره شهر است. محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر، با اشاره به نامه سازمان بازرسی کل کشور به رئیس شورا، از پیگیری شکل جدید فروش مجوزهای مغایر با اسناد فرادست شهری خبر داد.

سود ۴۰۰ درصدی ساخت و ساز نصیب چه کسانی می‌شود؟

دوازدهم مهرماه برنامه مناظره با حضور غلامرضا کاظمیان مدیرکل طرح‌های کالبدی معاونت شهرسازی و همچنین عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به عنوان مدافع روند توسعه کلانشهرها، امیر خراسانی، جامعه‌شناس و پژوهشگر جامعه‌شناسی شهری و صادق کاشانی حقوقدان به عنوان منتقدان طرح‌های اجرایی شهرسازی به روی آنتن رفت.

پیشرفت ۷۵ درصدی ساخت مصلای امام خمینی (ره) تهران/ساخت بیمارستان به ازای هر تخت ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد/ مقاوم‌سازی اعتبار مالی زیادی می‌خواهد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد بیمارستان‌های قدیمی نیازمند بهسازی و مقاوم‌سازی هستند، گفت: ساخت بیمارستان به ازای هر تخت حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد.

پشتوانه مالی، اصل مهم در اجرای ساختمان پایدار/ باید از تعارضات در بخش بهینه‌سازی مصرف انرژی فاصله بگیریم

مدیر بخش تاسیسات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: امروز یکی از مسائلی که موجب شده تا نتیجه لازم در این حوزه به دست نیاید، نبود پشتوانه های مالی و ابهاماتی است که درخصوص این موضوع وجود دارد.

راهکارهای رسیدن به چشم‌انداز توسعه "بتن"/هنوز ارتقای کیفی بتن برای مخاطبین نامفهوم است

رئیس مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی با اشاره به راهکارهای رسیدن به چشم‌انداز توسعه بتن، گفت: در حال حاضر علی‌رغم پیشرفت‌های بدست آمده طی این سال‌ها، هنوز هم ارتقای کیفی بتن از نظر دوام برای مخاطبین تا حدودی نامفهوم است.

شهرداری به طور جدی در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی وارد شود/ برچسب انرژی ساختمان در یک شبکه هماهنگ جوابگو است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران درخصوص نقش شهرداری در زمینه ساخت ساختمان های پایدار و سبز گفت: شهرداری یکی از ارکان مهم نظارت بر ساخت و ساز و نظارت بر تهیه نقشه های درست ساختمانی است.

شاید این بار آبی گرم شود !

نصب آبگرمکن خورشیدی در ساختمان های گروه «ج» و «د» مناطق ۱۵گانه کلانشهر اصفهان اجباری شد.

فاصله زیاد ساخت و سازها با کار مهندسی/ سازندگان دوستدار محیط‌زیست در مناطق ۲۲گانه تهران شناسایی و تقدیر شوند

اولین نشست سیاست گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» صبح امروز شنبه در ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری برگزار شد.

تلاش مدیریت شهری برای حفظ هویت شهر

کمپین نما هویت شهر ما در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی شهرداری منطقه ۱۴ با حضور محمد سالاری عضو و رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر ، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری ، رضا عباسی شهردار منطقه ۱۴ ، صالحی مدیر کل معماری وساختمان شهرداری تهران و جمعی از اساتید، طراحان و فعالان حوزه شهرسازی برگزار شد.

ترجمه جدیدی از پوشش‌های ساختمانی باید شکل بگیرد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: متخصصان باید ترجمه جدیدی از پوشش‌های ساختمانی به وجود آورند، البته کار دشواری است اما با تکاپو و تلاش در این حوزه می‌توانیم به انجام آن امیدوار باشیم.

رونمایی از ویرایش چهارم پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله

با همت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ویرایش چهارم از مبحث ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله، رونمایی شد.

سامانه نظارت عالیه مقررات ملی ساختمان کاندیدای دریافت جایزه دولت الکترونیک شد / فعالیت «سنام» تنها سامانه یکپارچه حوزه صنعت ساختمان

حامد مانی‌فر ضمن اعلام این مطلب که سامانه یکپارچه سنام (سامانه نظارت عالیه بر مقررات ملی ساختمان) از اسفند ۹۷ در ۳۱ استان مورد بهره‌برداری قرار گرفت، گفت: این سامانه کاندیدای دریافت جایزه دولت الکترونیک شد و انتظار می‌رود تا شهرداری‌ها و سازمان‌های نظام مهندسی رعایت معیارها را داشته باشند و با وزارت راه و شهرسازی در این خصوص همکاری لازم را به عمل آورند.

ضوابطِ روش‌های نگهداری از ۲۳ میلیون واحد مسکونی تدوین می‌شود / تشریح جزئیاتی از مبحث ۲۳ مقررات ملی و کنترل ساختمان

محمد شکرچی‌زاده با اعلام اینکه مبحث ۲۳ مقررات ملی و کنترل ساختمان با عنوان نگهداری و مراقبت از ساختمان‌های موجود به زودی رونمایی می‌شود، گفت: بهبود وضعیت ۲۳ میلیون واحد مسکونی موجود از نظر نگهداری و مراقبت، مستلزم قوانین و روش‌هایی است که اگرچه الزام آور نیستند، اما برای کاهش خطرات ناشی از حوادث طبیعی و انسان ساخت راهگشا خواهند بود.

بازنگری و اصلاح برخی از مواد مرتبط با اشخاص حقوقی طراح و ناظر در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان

نشست هم‌اندیشی بازنگری و اصلاح برخی از مواد مرتبط با اشخاص حقوقی طراح و ناظر در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با تاکید بر ایجاد نظام مسئولیت و تضمین با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی به منظور ایجاد اصلاحات آتی، برگزار شد.

عدم رعایت قوانین در ساخت ساختمان های مجلس/تشکیل جلسه برای بارگذاری ساختمان در اطراف مجلس !

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، گفت: یکی از موضوعاتی که اخیرا صورت گرفته است، این بوده که علی رغم ساخت ساختمان‌های بلند مرتبه در اطراف مجلس، طرح توسعه مجلس مطرح شده است به این شکل که ممانعت جدی در بارگذاری ساختمان برای مردم شهر ایجاد شده که این امر با مبانی حقوق شهروندی مغایرت داشته است که البته در این راستا تذکرات متعددی داده شد و به زودی جلساتی در این زمینه تشیل می‌شود.

آخرین مطالب

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب