آخرین مطالب

مسکن

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

در حالی که چند روز پیش، دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی آمار مربوط به رشد منفی صدور پروانه‌های ساخت واحدهای مسکونی در هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل را منتشر کرد، روز سه شنبه مرکز آمار ایران از رشد مثبت صدور پروانه‌های ساخت واحدهای مسکونی در سال ۹۷ و در قیاس با سال ۹۶ خبر داد.

واگذاری ۹۹ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

وزیر راه و شهرسازی با بیان جزئیاتی از طرح ملی مسکن گفت: نذر نکرده‌ایم زمین را در اختیار عده‌ای کاسب بگذاریم. در وزارت راه و شهرسازی تکلیف قانونی داریم که مردم را خانه‌دار کنیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از ۱۸ آبان / تولید مسکن برای ۲ گروه درآمدی کم و متوسط

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اجرای اقدام ملی تولید مسکن را که ۱۸۰ هزار واحد آن آغاز شده برای دو گروهِ کم درآمدی ومتوسط قابل انجام دانست و گفت: ثبت‌نام اقدام ملی تولید مسکن، استان به استان انجام می‌شود و هر استانی که آماده‌تر باشد سریع‌تر ثبت‌نام انجام خواهد شد، بنابراین متقاضیان باید برای ثبت نام به نشانی tem.mrud.irمراجعه کنند.

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

وزارت راه و شهرسازی در حالی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی را در دستور کار قرار داده که ساخت این تعداد واحد به واسطه تناسب نداشتن با نیاز مسکن در کشور، تاثیر چندانی در بازار نخواهد داشت.

شرط مالکیت خصوصی برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن حذف شد/ کارگران در زمین‌های دولتی خانه‌دار می‌شوند

وزیر راه و شهرسازی داشتن تاهل، سابقه سکونت و عدم بهره‌مندی از امکانات و تسهیلات دولتی را سه شرط ثبت‌نام در طرح ملی مسکن اعلام کرد. به این ترتیب مالکیت خصوصی از شروط نام‌نویسی طرح مذکور حذف شده است.

احتمال افزایش تعداد خانه‌های خالی در کشور!

کاهش شدید قدرت خرید مسکن و در نتیجه خروج متقاضیان از بازار، در کنار عدم عرضه واحد‌های نوساز به دلیل کاهش مقطعی قیمت مسکن، افزایش تعداد خانه‌های خالی را محتمل کرده است. این در حالیست که قانون مالیات بر خانه‌های خالی بیش از ۴ سال مسکوت مانده و پیش‌نیاز آن یعنی سامانه ملی املاک هنوز توسط وزارت راه و شهرسازی راه اندازی نشده است.

ورود مستقیم شهرداری به حوزه ساخت مسکن نوعی بازگشت به عقب است

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر ساوه معتقد است که ورود شهرداری به حوزه ساخت و ساز مسکن به صورت مستقیم، ‌ نوعی بازگشت به عقب و در تقابل با اصول برون‌سپاری و سبک‌سازی دولت محسوب می شود.

چه کسانی می توانند در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند؟

گام بلند دولت برای ساماندهی بازار مسکن برداشته شد. سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از آغاز ثبت‌نام متقاضیان طرح ملی مسکن در ۱۰ استان خبر داد؛ طرحی که ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در نهایت در دستور کار دارد.

تام فاز بهترین جایگزین برای مسکن مشارکتی

شیوۀ اتخاذی وزارت راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی، به دلیل عدم تطبیق با سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، مناسب تولید انبوه‌ نیست و به نظر می‌رسد این‌ وزارت‌خانه باید از شیوۀ‌های موفقی نظیر تامین مسکن به شیوۀ فروش اقساطی (تام فاز) استفاده شود.

طرح اقدام ملی مسکن پیشرفت مناسبی دارد/برنامه‌ریزی ساخت مسکن بر اساس تقاضای واقعی انجام می‌شود/آغاز ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در سیستان‌و‌بلوچستان

محمد اسلامی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی و برنامه‌ریزی برای طرح اقدام ملی مسکن در پیشرفت مناسبی قرار دارد، گفت: پایلوت دوم طرح اقدام ملی مسکن در سیستان و بلوچستان و در روزهای آینده آغاز خواهد شد. با آغاز ثبت نام در سیستان و بلوچستان و اتمام آن به تدریج این اقدام به سایر شهرهای کشور تسری خواهد یافت.

ثبت‌نام مسکن ملی آغاز می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کارهای مقدماتی ورود به مرحله ثبت‌نام پروژه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن انجام شده و به زودی نام‌نویسی از متقاضیان آغاز می‌شود.

طرح اقدام ملی کمبود ۹۰۰ هزار مسکن کشور را رفع می‌کند/ آغاز ساخت ۷هزار و ۱۱۷ در شهرجدید فولاد‌شهر

معاون مسکن و شهرسازی شرکت عمران فولادشهر بابیان اینکه طرح اقدام ملی یکی طرح جدی برای رونق مسکن است گفت: این طرح می‌تواند به جد توازن مطلوبی بین عرضه و تقاضای واقعی ایجاد کند.

دلیل خنثی شدن مزایای طرح اقدام ملی چیست؟

انتقادات نمایندگان مجلس در ارتباط با شیوۀ ساخت واحد‌های مسکونی طرح اقدام ملی مشخص می‌کند، این شیوۀ ساخت مسکن مناسب شرایط فعلی بازار مسکن در کشور نیست و وزارت راه و شهرسازی مکلف است، به منظور صاحب‌خانه کردن اقشار کم درآمد در شیوۀ ساخت این طرح تجدید نظر کند.

۴۱ مصوبه چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام شد/ خط مشی اصلی وزارتخانه تاکید بر جریان پایدار تولید و عرضه مسکن است

مصوبات چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی مسکن در ۴۱ بند با تاکید بر تکمیل مسکن مهر و همچنین آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی اعلام شد.

دو برنامه اصلی دولت در حوزه مسکن

تکمیل ۵۰۰ هزار واحد باقی‌مانده مسکن مهر و اجرای ۴۰۰ هزار مسکن در قالب طرح اقدام ملی، دو سیاست اصلی وزارت راه و شهرسازی در سال جاری است.

مخالفت مجلس با ساخت مسکن ۳۰متری!

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: با وجود اظهارات متعدد مسئولان وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن در کشور، اما دولت تاکنون هیچ اقدامی برای تولید انبوه مسکن نکرده است.

مسکن ارزان‌تر می‌شود آیا؟

طی دو ماه گذشته، قیمت مسکن در شیب نزولی قرار گرفته است. آخرین آمارهای وزارت راه و شهرسازی می‌گوید قیمت هر مترمربع خانه در تهران در شهریورماه امسال به ۱۲ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان رسیده که نسبت به یک ماه قبل از آن ۱,۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

طناب‌پیج شدن سازندگان در رکود مسکن!

بخش خصوصی به عنوان بدنه اصلی ساخت و ساز در حال حاضر به دلیل درگیری با چهار قانون مزاحم و اختلال در روند دریافت نقدینگی، توان لازم را برای ایجاد تعادل در بازار مسکن از دست داده است. بر این اساس سازندگان شش پیشنهاد رونق بخش را به معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ارایه کرده اند.

کاهش ۵میلیونی قیمت مسکن در منطقه ۱تهران/ یک اتفاق عجیب در منطقه ۲۱ !

مطابق آمار رسمی قیمت مسکن طی شهریور ماه امسال در تهران نسبت به ماه پیش از آن ۱.۶ درصد کاهش یافته است. بیشترین کاهش قیمت مربوط به منطقه یک با حدود ۵ میلیون تومان بوده، ماه گذشته یک اتفاق عجیب قیمتی نیز در تهران ثبت شده است.

حفره‌های خطرناک اقدام ملی مسکن / محصول دست مردم نمی‌رسد!

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درحالی از تسهیل شرایط رسیدن واحدهای طرح اقدام ملی به دست متقاضی واقعی می‌گوید که کارشناسان و نمایندگان مجلس اعتقاد دارند، در این طرح، مسکن به دست مصرف کننده‌ نهایی نمی‌رسد.

طرح‌های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است !

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با انتقاد از بی توجهی وزارت راه و شهرسازی به رفع ایرادات قراردادهای مشارکتی ساخت مسکن در اقدام ملی، گفت: وزارت راه در بخش مسکن به دنبال اختراع چرخ است.

پاسخی برای نیاز مسکن : ۳۰ متری های نقلی می‌آیند؟

پیشنهاد سازندگان مسکن شهر تهران برای عرضه مسکن‌های کوچک (۳۰متر) به مدیران شهری شهر تهران ارائه شده است اما عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تأکید دارد که «تقلیل» محل اسکان و زندگی خانوار به هیچ وجه در دستور کار شورا و شهرداری نیست.

پیش‌بینی ساخت ۴۵۰۰ واحد مسکونی در پایتخت در قالب طرح اقدام ملی تولید مسکن

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: در استان تهران در قالب طرح اقدام ملی ۸ بلوک در تهرانسر در نظر گرفته شده که در ۴ بلوک آن طرح اقدام ملی برای ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی با حضور رئیس‌جمهور آغاز شد.

کمک به خانه‌دار شدن اقشار متوسط و کم‌درآمد با پشتوانه پژوهشی و تحقیقاتی/تصویب اصلاحات پیشنهادی قانون پیش‌فروش ساختمان، ابزاری برای تنوع بخشیدن به بازار مسکن است

محمد شکرچی‌زاده با یادآوری این مطلب که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با همکاری دانشگاه خوارزمی پیشنهادهای لازم را در خصوص اصلاح قانون پیش فروش ساختمان به معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ارایه کرده و این پیشنهادها هم اکنون در کمیسیون قضایی مجلس در دست بررسی قرار دارد، گفت: اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان به صورت اصلاح‌شده، می‌تواند گامی موثر برای تنوع بخشیدن به بازار مالی مسکن باشد.

وام مسکن معادل قیمت چند متر خانه است؟

متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران بر اساس اعلام دفتر اقتصاد مسکن، ۱۳ میلیون تومان است که با وام ۱۴۰ میلیونی مسکن می توان ۱۰.۷ متر از یک واحد ۶۰ متری خریداری کرد.

سامانه ملی املاک و اسکان تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود/اخذ مالیات از خانه‌های خالی با راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان

عباس فرهادیه با اعلام اینکه دفتر فن‌اوری اطلاعات وزارتخانه راه و شهرسازی در حال فرآیند انتخاب مشاور برای تدوین و راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور است، گفت: پیش بینی ما این است که قبل از اتمام سال‌جاری، سامانه آماده و راه‌اندازی شود و سازمان امور مالیاتی به عنوان مصرف کننده اصلی سامانه بتواند از اطلاعات سامانه بهره لازم را ببرد.

آخرین مطالب

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب