آخرین مطالب

معماری

بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان کدامند؟

خبرگزاریCCN به تازگی لیستی از بلندترین آسمانخراش‌های جهان که از نظر معماری و ساخت طراحی منحصربفردی دارند را منتشر کرده است. در این گزارش به معرفی این برج‌ها می‌پردازیم.

درباره زاهاحدید: نابغه و معمار برجسته جهان معاصر

زاها حدید از تاثیرگذارترین معماران معاصر در شکل گیری جریان های فکری معماری امروز است. او توانست با منحنی‌های زیبا و منحصر به فرد خود انقلابی جدید در معماری نوین به وجود آورد و به عنوان نخستین بانو جایزه معماری پریتزکر را دریافت کند.

تغییر معماری مدارس به سمت ساخت "مدارس بزرگ و بانشاط"

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اعلام‌کرد: تغییر رویکرد در معماری فضاهای آموزشی و رفتن به سمت ساخت مدارس بزرگ و با نشاط با رویکرد مدیریت سبز از سیاست‌های در دست اجرا است.

لیلا فرزانه: سنت‌های هنری ما می‌توانند برای امروز تعریف شوند / کامران افشار نادری: "درخت زندگی" یک اثر هنری است که هر تمدنی می‌تواند خودش را در آن پیدا کند

اثر "درخت زندگی" دو هنرمند ایرانی تنها اثری هنری است که در موسسه تمدن‌های اسلامی لیون نصب شده است. این اثر توسط کامران افشار نادری و لیلا فرزانه و تیمی متشکل از هنرمندان، معماران، صنعتگران و مهندسان ایرانی در مدت یک سال و نیم کار بی‌وقفه تولید و در سال اصلی ورودی این موسسه به طور دائم نصب شده است.

مجیر؛ خانه پدرسالار !

ارمغان قدم زدن در خانه «مجیر»، آشنایی با معماری ایرانی-اروپایی و بازدید از موزه مشاهیر خمینی‌شهر است.

احداث مدرسه با رویکرد معماری سبز

معاون فنی اداره کل نوسازی مدارس استان کرمان از انجام پروسه طراحی تحقیقاتی ساخت مدرسه ۹ کلاسه شهر اختیار آباد شهرستان کرمان با رویکرد معماری سبز خبرداد.

به‌دنبال احیای معماری ایرانی در دانشگاه هستیم/فارغ‌التحصیلان رشته‌های معماری دانش کافی ندارند!

رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر، مهمترین ویژگی این دانشکده را وجود هیئت علمی جوان و پویا در آن دانست و گفت: به این دلیل ارتباط خوبی که میان استاد و دانشجو در این دانشکده برقرار است، توانسته‌ایم تاب‌آوری خوبی در برابر مشکلات داشته باشیم و درصدد رفع آنها برآییم.

ساخت مدارسی با سازه‌های توپی/ مدارس کپری برچیده نمی‌شوند

رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور از بهینه سازی و متناسب سازی مدارس کپری خبر داد و گفت: کپر جزئی از معماری منطقه است، به دنبال کپرزدایی نیستیم بلکه باید سازه‌های مناسبی را جایگزین کنیم.

آغاز پروژه بازسازی میدان حسن آباد / کاربری فرهنگی در انتظار میدان تاریخی تهران

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: تعریف کاربری فرهنگی برای میدان حسن آباد با توجه به بافت تاریخی آن‌ فرصت مغتنمی برای جذب توریست و گردشگران داخلی و خارجی است تا به مرور سایر بخش‌ها نیز کاربری‌هایی را که به نفع شهر و مردم تهران است برگزینند.

ماجرای رد شدن طراحی داوینچی برای پل گالاتا توسط پادشاه عثمانی ترکیه

لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۰۲ اسکچی (طراحی دستی یک سازه معماری) از یک پل راطراحی کرده بود که امسال در سال ۲۰۱۹ موسسه تکنولوژی ماساچوست در امریکا برای اولین بار ماکت این طراحی را ساخت.

«شب معماری» به سراغ معماری ایرانی-اسلامی رفت

در یازدهمین شب از برنامه شب معماری این برنامه به سراغ مبحث مهم معماری اسلامی- ایرانی رفت. میهمان این برنامه مهندس عبدالحمید نقره‌کار رئیس قطب علمی معماری اسلامی بود. عبدالحمید نقره‌کار معمار و نظریه پرداز در حوزه معماری ایرانی اسلامی است و همچنین رئیس کسری نظریه پردازی معماری و شهرسازی شورای عالی انقلاب فرهنگی.

جایزه معماری و شهرسازی زمینه‌ساز معرفی هنر و معماری اصفهان

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: رویداد جایزه معماری و شهرسازی اصفهان زمینه‌ساز معرفی هرچه بیشتر گنجینه هنر و معماری شهر در سطح ملی و بین المللی و توسعه اقتصاد شهری با اثر مثبت بر رونق گردشگری، بستری جهت شناسایی و معرفی نوآوری‌ها و استعداهای موجود است.

معماری گذشته هنوز قادر به تکلم در فضای امروز است / معماری مدرن دغدغه ریشه‌های تاریخی فرهنگ و هنر ندارد / روایت فرامرز پارسی از ساختارهای معماری گذشته و امروز

فرامرز پارسی معتقد است که بین زبان و معماری ساختارهای مشترکی وجود دارد که سبب شده این دو از یکدیگر تاثیرپذیر باشند.

گفتمان امروز معماری هیچ ایده‌ای درباره باغ‌های ایرانی ندارد / روایت در باغ ایرانی متفاوت است !

شهرام گل امینی معتقد است که گفتمان امروز معماری ما هیچ ایده و دیدگاهی درباره باغ‌های ایرانی ندارد بنابراین با تقلید صرف، استفاده از این مفهوم در فضاهای شهری، بی‌فایده است.

معماری امروز ما تبدیل به یک گرافیک حجمی شده است / نگاه به معماری گذشته باید از حالت نوستالژیک به نگاهی کاربردی تبدیل شود

مدرس دانشگاه شهید بهشتی آثار و ساختمان‌های امروز را خالی از معماری دانست و در این باره گفت: متأسفانه مشکل اصلی این است که آنچه در دانشکده‌های معماری ما رخ می‌دهد، عملاً کمترین رنگ و بویی از آموزش معماری ندارد. در واقع در این دانشکده‌ها چیزی از رسالت و وظایف معمار به جوانان آموخته نمی‌شود.

مرمت بازار ایکی قاپیلی تبریز با سرعت بسیار خوبی در حال انجام است

استاد دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: مرمت بازار ایکی قاپیلی تبریز با وجود نبود اعتبار کافی با سرعت بسیار خوب و با تلاش شبانه روزی در حال انجام است.

دانشکده‌های معماری از کنترل بحران و مخاطرات طبیعی غافلند !

نهمین قسمت ار برنامه تلویزیونی «شب‌ معماری» با محور بررسی رابطه‌ معماری و بلایای طبیعی به روی آنتن شبکه چهار سیما رفت و علی‌رضا فلاحی عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: دانشگاه‌های ما به نقش معماری در کنترل بحران و مخاطرات طبیعی توجهی ندارند.

شاخصه های معماری و شهرسازی تراز انقلاب اسلامی

معماری و شهرسازی تراز انقلاب اسلامی باید در خدمت اهداف نظام اسلامی باشد. معماری و شهرسازی ما باید هویت انقلابی داشته باشد. ازاین‌رو شاخص‌های شهرسازی و معماری انقلاب اسلامی می‌تواند در قالب یک سیستم تبیین شود و دقت شود به نام اندیشه پردازی و نوآوری از اصول منحرف نشود.

آغاز فصل دوم مرمت تخت جمشید

فصل دوم فعالیت مرمت‌گران بدون مرز نیمه مهرماه امسال در تخت جمشید آغاز می‌شود.

مسجد فضای مناسبی برای تألیف به معمار می‌دهد / معماری ایرانی با جوهره درونی بنا تعریف می‌شود / روایت شهاب‌الدین ارفعی از نگاه حاکم بر ساخت مساجد

شهاب‌الدین ارفعی از جمله معمارانی است که اعتقاد دارد، مسجدسازی فضای مناسبی برای تألیف و نگاهی فراتر از زندگی روزمره را به معمار می‌دهد.

همچنان کتاب‌های کم ارزش معماری منتشر می‌شوند / مطالعات هنری در نسل معماران جدید کمرنگ است

مدیرعامل "انتشارات او و آخر" معتقد است که معماری نیازمند درک هنر در ابعاد مختلف است اما نسل جدید معماران مطالعه اندکی در سایر حوزه‌های هنری دارند که این خود دلیل مشکلات عرصه معماری امروز است.

آخرین مطالب

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب