آخرین مطالب

هویت معماری

معماری امروز ما تبدیل به یک گرافیک حجمی شده است / نگاه به معماری گذشته باید از حالت نوستالژیک به نگاهی کاربردی تبدیل شود

مدرس دانشگاه شهید بهشتی آثار و ساختمان‌های امروز را خالی از معماری دانست و در این باره گفت: متأسفانه مشکل اصلی این است که آنچه در دانشکده‌های معماری ما رخ می‌دهد، عملاً کمترین رنگ و بویی از آموزش معماری ندارد. در واقع در این دانشکده‌ها چیزی از رسالت و وظایف معمار به جوانان آموخته نمی‌شود.

شاخصه های معماری و شهرسازی تراز انقلاب اسلامی

معماری و شهرسازی تراز انقلاب اسلامی باید در خدمت اهداف نظام اسلامی باشد. معماری و شهرسازی ما باید هویت انقلابی داشته باشد. ازاین‌رو شاخص‌های شهرسازی و معماری انقلاب اسلامی می‌تواند در قالب یک سیستم تبیین شود و دقت شود به نام اندیشه پردازی و نوآوری از اصول منحرف نشود.

همچنان کتاب‌های کم ارزش معماری منتشر می‌شوند / مطالعات هنری در نسل معماران جدید کمرنگ است

مدیرعامل "انتشارات او و آخر" معتقد است که معماری نیازمند درک هنر در ابعاد مختلف است اما نسل جدید معماران مطالعه اندکی در سایر حوزه‌های هنری دارند که این خود دلیل مشکلات عرصه معماری امروز است.

وداع با خانه‌های خویشاوند طبیعت/احیای معماری بومی شاید وقتی دیگر!

معماری بومی گیلان به‌مرورزمان رنگ‌باخته و خانه‌ها از هویت خود دور شده‌اند که این دوری از اصل، ریشه در دردی دارد که تسکین آن در گرو توجه به اصول ارزشمند معماری بومی در ساخت‌وسازهای امروز است.

باید ارزش‌های پایدار معماری ایران را بازتعریف کنیم / معماری امروز دچار غفلت شده است / نقد معماری باید از مجامع علمی و فرهنگی در کشور توسعه پیدا کند / روایت محمود گلابچی از معضلات معماری و آموزش در ایران

پژوهشگر برجسته و مؤلف بیش از ۶۰ عنوان کتاب در حوزه معماری معتقد است که معماری دیجیتال و کامپیوتر به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین خلاقیت، نوآوری، ابداع و ایده‌های یک معمار شود.

تبریز قلب تپنده تاریخ و معماری ایران/ لزوم احیای نبض بافت تاریخی تبریز

دبیر علمی «دهمین اجلاس رشد و توسعه شهری با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اوراسیا»، گفت: تبریز قلب تپنده تاریخ و معماری ایران است، احیای نبض بافت تاریخی تبریز ضروری است.

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

سعید خاقانی مدرس دانشگاه گفت: هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست بلکه به معنای احاطه یک جامعه بر جهان خود و توانایی در ساخت آن بر اساس احتیاجات و آرزوهای خود است.

دانشگاه‌ها پیشرفت خوبی در زمینه معماری نداشته‌اند!

فرماندار تهران با بیان اینکه دانشگاه ها و دانشجویان در یکصد سال اخیر نتوانسته‌اند در مباحث میراث فرهنگی و معماری به‌خوبی رشد کنند گفت: در این زمینه نیاز است تا با تلاش و به روزرسانی مشکلات را احصا و رفع کنیم.

هویت شهرسازی غرب اصفهان جان می‌گیرد

مدیر منطقه ۹ شهرداری اصفهان گفت: هویت شهرسازی غرب اصفهان با بازنده‌سازی مادی رهنان و نماد اصفهان با کاشی شکسته در مجاورت بنای تاریخی آتشگاه در این منطقه جانی دوباره می‌گیرد.

جامعه در نقد شهر و معماری الکن شده است / جای خالی اندیشه در معماری امروز پررنگ است / روایت کامیار صلواتی از جایگاه رسانه و نقد در عرصه معماری

پژوهشگر و نویسنده عرصه معماری معتقد است که بی‌توجهی به اهمیت اندیشه‌ورزی در عرصه معماری سبب شده که مردم نتوانند به درستی با فضا ارتباط برقرار کنند و الکن باشند.

معمارانی که مسافرکشی می‌کنند / گزارشی بر عدم توازن ورودی‌های دانشگاه با نیاز جامعه

به طور حتم معماری از جمله رشته‌های برجسته‌ای است که طی دهه اخیر بسیار مورد استقبال جوانان قرار گرفته است اما مسئله این است که چقدر میزان جذب دانشگاه‌ها و تعداد فارغ‌التحصیلان با نیاز جامعه به لحاظ کمی و کیفی همخوانی دارد.

نباید معماری به چاه بازی‌های نوستالوژیک بغلتد / معماران هنوز عاشق بتن هستند / روایت مسعود تقوی از بحران محیط زیست و تأثیرات معماری

مسعود تقوی معتقد است که ساخت‌وسازهای بی‌رویه عنصر مهمی در آسیب زدن به محیط زیست است و معماران در این راستا می‌توانند تأثیرگذار باشند.

پرورش منتقد در معماری عقیم مانده / اقتصاد رسانه‌های معماری سردرگم است / روایت حسین ذبیح از مشکلات رسانه‌های معماری در ایران

حسین ذبیح معتقد است که جایگاه منتقد معماری هنوز در ایران به درستی تعریف نشده است به همین خاطر رسانه‌های این عرصه نتوانسته‌اند، ارتباط مناسبی را با مردم و معماران شکل دهند.

از آرام‌سازی خیابان انقلاب تا معماری ایرانی برج آزادی

«معضل سلیقه در معماری و دلایل از بین رفتن معماری ایرانی در سال‌های اخیر بحث گسترده‌ای است. هویتی که معماری ایران در حال حاضر به خود گرفته، هویتی غریبه است. مانند تمام بناهای سنگی رومنی که در شمال شهر دیده می‌شود و این روزها در بناهای جنوب تهران نیز تأثیرگذار بوده است؛ البته این معضل تنها مختص به تهران نیست و در شهرستان‌ها هم دیده می‌شود؛ به گونه‌ای که وقتی در کاشان به سمت باغ فین می‌روید تأثیر مخرب این سبک معماری را می‌بینید.»

موضوع ستاره‌های معماری ما دیده شدن در خارج‌ از مرزها است / برخی معماران فرمالیست نخوانده، فرمالیستی عمل می‌کنند!

کاوه بذرافکن معتقد است که موضوع بسیاری از ستاره‌های معماری امروز کشور مدیوم ایران نیست و صرفاً تلاش‌ها برای بهتر دیده شدن در خارج از مرزهاست.

بستری برای حضور معماران جوان نیست / روایت امیرحسین حاجی‌زاده از سرخوردگی معماران نسل جوان !

حاجی‌زاده معتقد است که در فضای کنونی ایران بستری برای حضور و معرفی استعدادهای معماران جوان به جز فضای مجازی و پروژه‌های شخصی نیست و این امر موجب سرخوردگی این نسل شده است.

معماری شهری نباید هویت انسان‌ها را مخدوش کند

بیشترین آسیبی که در فضاها فرهنگی، مدنی و طراحی اندیشه در فضای کشورمان صورت گرفته، به دلیل دگرگونی طریق اندیشیدن و جاگزینی منطق بر عرفان بوده است.

آشفتگی بصری و لزوم تدوین ضوابط در نماهای شهری

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: تدوین ضوابط جامع و کامل در مورد نمای شهری باید با تغییر اساسی در ضوابط و مقررات و با انجام مطالعات بر ساخت و سازهای فعلی با رویکرد آسیب‌شناسی معضلات کیفی نماهای شهری در همه ابعاد، انجام شود.

معماری امروز زبان مشترک ندارد / معماری گذشته بهترین پاسخ را به شرایط اقلیمی داده است / روایت علی کیافر از معضلات شهرسازی و معماری در ایران

علی کیافر معتقد است که یکی از عمده‌ترین مشکلات معماری و شهرسازی امروز ایران، نبود زبان مشترک و آگاهی از مفاهیم بنیادین است.

معماری امروز به منفعت و قدرت گره خورده است / معماری معاصر ایران تمایلات و تحرکات جالبی داشته است

محمد محمدزاده معتقد است که معماری و شهرسازی امروز ایران دوران افول خود را در تاریخ کنونی از سر می‌گذراند زیرا اساسا اندیشه و کند و کاو عمیقی در این بخش به وجود نمی‌آید.

ادبیات عنصر مهمی در ایجاد علاقه‌مندی به فضاست / پیوند ادبیات و معماری بدیهی است

ترانه یلدا، ادبیات را عنصر مهمی در ایجاد علاقه‌مندی شهروندان به فضاهای شهری دانست و در این باره گفت: ادبیات می‌تواند با الگو قرار دادن فضا و افراد حس علاقه‌مندی به فضا را ایجاد کند.

دوران قهرمانی در معماری گذشته است / شهرسازی بر معماری اولویت دارد / رنج من گوشه‌نشینی پیشکسوتان معماری است / روایت رئیس انجمن مفاخر معماری ایران از جای خالی‌های معماری امروز

علیرضا قهاری اعتقاد دارد که دوران قهرمان‌پروری در معماری گذشته است و باید به بدنه شهرسازی بیش از معماری توجه کرد.

ضرورت توجه به مفهوم هویت در معماری و شهرسازی

شهر مکانی ارزشمند محسوب می‌شود، امکانی که از گذشته دور برای کنار هم قرارگرفتن انسان‌ها و انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی فراهم شد و گسترش یافت و هویت پیدا کرد.

معماری امروز دچار یک بحران هویتی است / نگاه جامعه معماری به گذشته صرفاً یک حس نوستالوژیک است / قضاوت در جامعه معماری ایران یک امر اخلاقی است نه حرفه‌ای

شهرام گل امینی معتقد است که معماران جوان ایرانی نگاهی تاریخی به گذشته ندارند و شاید به همین خاطر آن‌ها تاریخ را متوقف شده، می‌بینند.

آخرین مطالب

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب