آخرین مطالب

شهرسازی

طراحی باغ کودکان

باغ کودک درفضایی به مساحت تقریبی ۱۴ هزار متر مربع واقع در خیابان شهید رمضانی در نظر گرفته و طراحی مرحله اول آن با ۶هزار متربع مربع انجام شده است

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

آن‌گونه که فرزانه صادق مالواجرد دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری گفته تاکنون هیچ گزینه‌ای در این شورا برای جایگزینی پایتخت مطرح نشده و از نظر اعضای شورای عالی شهرسازی انتقال پایتخت منتفی است.

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

بازآفرینی شهری به مفهوم دمیدن روحی تازه در کالبد بافت فرسوده یک شهر، واژگانی است که این روزها بسیار شنیده می شود اما اغلب صاحب نظران حوزه معماری و شهرسازی، آن را تهی از معنای واقعی و دستاویزی برای شهر فروشی و تبدیل شهر به کالایی برای فروش می دانند.

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

روز هشتم نوامبر روز جهانی شهرسازی نامیده شده است. هدف اصلی از نام‌گذاری چنین روزی، بازشناسی و ارتقای جایگاه برنامه‌ریزی در شکل‌دهی به جوامع سرزنده است.

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

یک دکترای شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر که بیش از ۶۰ درصد جمعیت کشور در شهرها سکونت دارند باید بیشتر به مسائل شهری توجه شود، گفت: تحقق شهر سالم در گرو برخورداری از شهروند مشارکت‌جو و استفاده از خرد جمعی است.

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

یک دکترای شهرسازی گفت: هوشمندسازی شهر از سه جنبه فناوری، مدیریتی و اجتماعی قابل بررسی است و همسویی این سه شاخص موجب شده تا فرآیند هوشمندسازی زیرساخت‌ها و تاسیسات شهری به بهترین نحو انجام شود.

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

شیدا باقری به طرح مجموعه شهری تهران و شهرهای اطراف آن اشاره کرد و گفت: با توجه به محدودیت‌های توسعه مجموعه شهری تهران به ویژه در زمینه تأمین آب و ضرورت کنترل، مهار و جلوگیری از افزایش جمعیت، باید مجموعه اقداماتی در دو سطح ملی و شهری تهران انجام گیرد.

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

باتوجه به اینکه همدان با جمعیتی بالغ بر ۵۵۴ هزار نفر براساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به عنوان کلانشهر شناخته می‌شود، طرح مجموعه شهری این کلانشهر مصوب شده و پس از ابلاغ شورای عالی شهرسازی و معماری اجرایی خواهد شد.

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

محمدرضا رضایی به فراهم شدن مقدمات کار برای تفکیک وزارت راه از مسکن و شهرسازی اشاره کرد و عنوان کرد: خود دولت نیز به این جمع بندی رسید که برای تولید مسکن و خروج این بخش از بحران باید یک وزارت خانه جدید دایر شود.

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در برنامه‌ریزی اولین گام تبیین وضعیت موجود و تعیین اهداف بر اساس پیش‌بینی آینده است. طبیعی است که این مسئله مستلزم داشتن اطلاعات و آمار دقیق است و بدون آن شاهد توسعه نخواهیم بود.

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر برنامه محوری به جای تقاضا محوری از راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان توسط این وزارتخانه خبر داد و گفت: اگر سرانه‌ها و آمارها واقعی، به‌روز و صحیح باشند، برنامه‌ها بر اساس حوائج و نیازهای واقعی در دستور کار قرار خواهند گرفت و در عین حال شاهد رشد کمی و کیفی در تمامی حوزه ها خواهیم بود.

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب

پنت هاوس به بالاترین طبقه برج‌های مرتفع گفته می‌شود. این قسمت از لحاظ معماری خاصی که دارد از سایر طبقات برج متمایز بوده و دارای امکانات خاص و لاکچری است.

خلاقیت در تمامی شهرها الگوی ثابتی ندارد

چنانچه مدیران و برنامه‌ریزان شهر صرفا به فناوری‌های جدید توجه داشته و یک سلیقه محدود را اولویت تصمیم‌گیری‌های خود قرار دهند، تحقق شهر خلاق و هوشمند ممکن نیست.

خبر خوش معاون وزیر راه؛ دولت به‌ ساکنان منازل مسکونی در بافت‌های حاشیه شهر‌ وام‌های یارانه‌ای می‌دهد

معاون وزیر راه و شهرسازی از روند کند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده انتقاد کرد و گفت: ‌دولت به‌ ساکنان منازل مسکونی در بافت‌های حاشیه شهر‌ وام‌های یارانه‌ای می‌دهد.

شهرهای جهان چگونه شکل گرفتند؟

یک دکترای شهرسازی گفت: شهر خلاق با جذب نیروهای خلاق در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی و به واسطه حضور این نیروها، جریان سیال سرمایه را جذب می‌کند، این شهرها دارای صنایعی نوآور است و سعی دارند دیدگاه سنتی را تغییر داده و شهر را از نگاهی نو ببینند.

موافقت فرماندهی کل قوا با انتقال پادگان ۰۶ تهران و همکاری ارتش و وزارت دفاع / پارک ۳۵ هکتاری در اراضی پادگان ۰۶ تهران ساخته می‌شود

رییس شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ضمن اعلام این مطلب که خروج پادگان ۰۶ تهران و طرح مرکز مدنی پاسداران در شورای‌عالی به تصویب رسید، گفت: تبدیل ۳۵ هکتار از ۵۰ هکتار اراضی پادگان ۰۶ تهران و تبدیل آن به پارک برای منفعت عمومی نوید خوشی برای شهروندان این منطقه از کلانشهر تهران است.

یک شهر چگونه به خلاقیت می‌رسد؟

چنانچه شهری بخواهد خلاق باشد باید تمامی ابعاد ویژگی خلاقیت را داشته باشد، خلاقیت نسبی است و انتهایی ندارد، اما مهم آن است که فرآیندهای شهری در راستای تحقق این خلاقیت عمل کند.

تلفیق سنت و مدرنیته در شهرسازی کارآمد

بازآفرینی شهری مقوله‌ای است که در سالیان اخیر بیشتر به آن توجه شده و کارگزاران و برنامه‌ریزان شهری تلاش می‌کنند از آن برای حفظ پویایی و کارآمدی شهرها استفاده کنند، اما توجه به این نکته ضروری است که استفاده از الگوی مناسب می‌تواند اهداف بازآفرینی را محقق و پویایی شهر را حفظ کند.

مهم‌ترین مشکل بافت‌های حاشیه‌ شهر چیست؟

یک کارشناس شهرسازی گفت: اطلاعات و داده‌های سازمان ثبت اسناد و املاک، شهرداری و سایر ارگان‌های دولتی در حوزه مشارکت ساکنان بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای باید یکپارچه باشد تا بسیاری از مشکلات در حوزه مسکن و اشتغال رفع شده و زمینه برای مشارکت فعال این شهروندان فراهم شود.

آغاز مسکن ملی در بافت‌های فرسوده / انتخاب مشاور خارجی برای نوع برخورد در بافت‌های تاریخی

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در پنج شهر محدوده هدف بازآفرینی آغاز شده و در سایر مناطق نیز در مراحل مختلف از انتخاب شریک و امضای قرارداد است، گفت: بازده سرمایه‌گذاری را برای سازندگان تضمین می‌کنیم.

شهر ۸ هزار ساله از پایتخت جدا می‌شود؟

چراکه اعضای شورا این اقدام یعنی جدایی ری از تهران، را دارای پیامدهای منفی در حوزه شهر سازی و زیرساخت می‌دانند.بر اساس بررسی‌های کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران، جدا شدن مناطق حومه‌ای نظیر شهرری از تهران، موجب ایجاد اختلال در حریم‌های شهری، ساخت وسازهای بی رویه و خارج از طرح جامع می‌شود.

نبود مطالعات دقیق شهری در پیاده‌راه‌سازی خیابان‌های شش‌گانه همدان!

عضو هیئت علمی گروه معماری، شهرسازی دانشگاه بوعلی‌سینا از نبود مطالعات دقیق شهری در زمینه پیاده‌راه‌سازی خیابان‌های شش‌گانه و دیگر نقاط شهر همدان انتقاد کرد و از ضرورت مطالعه و بازنگری پروژه های اجرا شده سخن به میان آورد.

آخرین مطالب

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب