آخرین مطالب

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی مناسبت ها و همایش ها

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

  بزرگنمایی:

معمار شهر -   روز هشتم نوامبر در سال 1949 توسط پرفسور کارلوس ماریا دلاپائولرا ، استاد فقید دانشگاه بوینوس آیرس آرژانتین همزمان با افتتاح انستیتو مطالعات مسائل شهرسازی دانشگاه، تحت عنوان روز جهانی شهرسازی (World Town Planning Day) ثبت گردید. وی هدف اصلی خود را از نام گذاری چنین روزی پیشبرد و بالابردن علاقه به مباحث شهرسازی در میان عامه مردم و متخصصان در مقیاس های محلی، ملی و بین المللی عنوان نمود.
در طی 60 سالی که از برگزاری اولین مراسم بزرگداشت این روز می گذرد، تعداد کشورهای برگزار کننده مراسم در این روز در جهان به بیش از 30 کشور رسیده است. این مراسم به طور جداگانه ای درکشورهای مختلف برگزار می گردد اما برخی نهادهای بین المللی حامی این جریان هستند که مهمترین آنها ISOCARP یا جامعه بین المللی برنامه ریزان شهری و منطقه ای می باشد که محل دفتر مرکزی آن در شهر لاهه هلند می باشد.
  تاریخچه داخلی   گرامیداشت روز جهانی شهرسازی برای اولین بار در کشور در آبان ماه 1383 در قالب یک نشست تخصصی تحت عنوان رویکردهای نوین در عرصه شهرسازی ایران و جهان به همت دکتر مجتبی رفیعیان در آمفی تأتر دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید. در مهر ماه سال 1384 پیشنهادی از سوی دکتر پویان شهابیان به هیات مدیره جامعه مهندسان شهرساز مطرح گردید و طی آن به برگزاری این مراسم به طور فراگیر و با مرکزیت جامعه مهندسان شهرساز در قالب همایش بزرگداشت روز جهانی شهرسازی اشاره شده بود.
پیشنهاد مطرح شده مورد پذیرش قرار گرفت و بنا به پیشنهاد یکی از اعضا هیات مدیره (آقای دکتر رضا احمدیان) بخشی نیز تحت عنوان تقدیر از شهرساز پیشکسوت به برنامه اضافه گردید. در آبان ماه سال 1384 مراسم همایش بزرگداشت روز جهانی شهرسازی در خانه هنرمندان ایران با حضور گسترده و غیر قابل پیش بینی بیش از 300 نفر برگزار گردید. در تدارک برگزاری همایش بزرگداشت روز جهانی شهرسازی سال 1385، به پیشنهاد دکتر پویان شهابیان و حمایت های آقای مهندس احمد سعیدنیا رئیس آن دوره هیات مدیره جامعه مهندسان شهرساز ایران و موافقت نسبی سایر هیات مدیره جامعه مهندسان شهرساز ایران در رابطه با مشارکت سایر نهادهای شهرسازی کشور در برگزاری این مراسم، از سه نهاد غیر دولتی جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز و نظام مهندسی استان تهران نیز جهت مشارکت در برگزاری مراسم دعوت به عمل آمد و همایش این سال در سال اجتماعات جامعه مهدسان مشاور ایران با مشارکت 4 نهاد مذکور برگزار گردید.
پیشنهادهایی که جهت تشکیل دبیرخانه دائمی برگزاری همایش روز جهانی شهرسازی از سال های قبل مطرح شده بود و با سرعت آهسته در حال شکل گیری بود، با تاکید هیات مدیره جدید جامعه مهندسان شهرساز ایران و اعضاء سایر نهادهایی که تا کنون در برگزاری مراسم مشارکت داشتند شکل جدی تری به خود گرفت و در طی جلساتی که با مشارکت نمایندگان نهادهای: جامعه مهندسان شهرساز ایران، جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز، سازمان نظام مهندسی استان تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی، دانشگاه هنر و دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در راستای برگزاری فراگیر مراسم بزرگداشت روز جهانی شهرسازی در سال 86 برگزار گردید دبیرخانه موقت برگزار کننده مراسم قوام یافت و تاثیرات مثبت آن در برگزاری مراسم این سال که در سالن اجتماعات جامعه مهندسان مشاور ایران صورت پذیرفت نماد عینی یافت.
در اولین جلسه دبیرخانه بعد از برگزاری مراسم سال 1386، اعضاء کمیته برگزاری همایش روز جهانی شهرسازی ضمن تحلیل و جمع بندی نقاط مثبت و منفی مراسم برگزار شده، تدوین اساسنامه دبیرخانه دائمی برگزار کننده روز جهانی شهرسازی در دستور کار قرار گرفت و پس از تصویب آن جلسات بعدی در راستای تدارک برگزاری مراسم سال جاری متناسب با اهداف دبیرخانه دائمی و شعار سال تشکیل گردید.   به مناسبت فرارسیدن روز جهانی شهرسازی مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران بیانیه صادر کرد:   به گزارش "ایلنا" در این بیانیه آمده است :8 نوامبر روز جهانی شهرسازی است، این روز را در شرایطی گرامی می‌‏داریم که ما نیز همانند دهها کشور از سراسر دنیا با یادآوری انتخاب این روز، تلاش می‌‏کنیم تا روز شهرسازی نه‌‏تنها توسط جوامع حرفه ای، بلکه برای همه مردم که بهره برداران اصلی نتایج کار شهرسازان هستند، به روزی قابل توجه و احترام تبدیل گردد.
ایران با سابقه ای دیرینه در شکل دادن به تاریخ شهرنشینی جهان، امروز نیز با توجه به سهم 70 درصدی جمعیت شهرنشین خود و با بیش از 1200 شهر و چند کلانشهر و مجموعه شهری، شایسته زندگی در سکونت‌‏گاههائی زیبا، سالم، کارآمد، با امکان تامین اشتغال برای همه، سرپناه و مسکن مناسب، محیط زیست سالم و پایدار و روابط اجتماعی پویا و انسانی است. این حق هر ایرانی است، و شهرسازان باید تامین این حق را برای مردم ممکن سازند. شهرسازان معتقدند این وظائف را در سه حوزه باید برعهده گرفته و به انجام برسانند: شهرسازان باید با برنامه ریزی و طراحی صحیح که بر مبنای نگاهی واقعبینانه به تحولات اقتصادی - اجتماعی و کالبدی شکل گرفته، هدف زندگی در "شهر خوب" را دستیافتنی سازند، و به شهروندان امکان زندگی در شهرهایی شایسته شأن انسانیشان را بدهند.

شهرسازان باید به مردم یادآور شوند که زندگی‌‏کردن در "شهر خوب" حق آنهاست و به راههای مختلف آنها را با ویژگیهای "شهر خوب" آشنا سازند و به آنها بیاموزند این "حق" را چگونه بخواهند و ایشان را برای زندگی در "شهرخوب" ارتقاء دهند. شهرسازان باید مدافع مردم در دستیابی به حقشان برای زندگی در شهرهای خوب باشند بویژه در حوزه‌‏هایی که امکان حضور ندارند، یا بطور تخصصی قادر به ورود به بحث برای دفاع از حقوقشان نیستند.
شهرسازان این‌‏کار را باید به عنوان حامیان شهروندی به انجام رسانند. این امر با توجه به فقدان نهادهای مردمی مدافع حقوق شهروندی و تشکیلات مردم نهاد (NGOها) اهمیت بیشتری می‌‏یابد. در این زمانه رسانه ها و وسائل ارتباط جمعی می‌‏توانند همکاران شایسته شهرسازان در ارتقاء دانش عمومی و آشنائی شهروندان با حقوق خویشتن باشند. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب

بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان کدامند؟

یادبودهای 11 آبان ماه ...

درباره زاهاحدید: نابغه و معمار برجسته جهان معاصر

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری

تغییر معماری مدارس به سمت ساخت "مدارس بزرگ و بانشاط"

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

«معماری معاصر مساجد» بررسی می‌شود

حمام حاجی رشت گنجینه‌ای رو به نابودی/راهی برای حفظ اصالت معماری ایرانی اسلامی نیست؟!

بررسی لایحه «حدود اختیارات شوراهای معماری مناطق» تا پایان آبان

لزوم بروزرسانی تعرفه جرائم تخلفات ساختمانی در فردیس

یادبودهای 10 آبان ماه ...

برگزاری نشست "شهر هوشمند، شهر سرزنده" در دانشگاه هنر

نقد پژوهشی با موضوع "معرفی سند سیاست ملی شهری ایران"

بنای تاریخی "ارباب علی یوسف‌زاده" تخریب شد / نگاهی به روند تخریب بناهای تاریخی از اصفهان و کرمان تا یزد و قم

خلاقیت در تمامی شهرها الگوی ثابتی ندارد

بررسی چگونگی تامین پارکینگ در محدوده مرکزی شهر

بررسی و تحلیل علل شکل گیری حاشیه نشینی/ برنامه های توسعه درایران در سال 1327 آغاز شد، عملا برنامه‌ای آمریکایی بود/ حاشیه‌نشینی محصول نظام سرمایه‌داری است

پیشگیری؛ حلقه مفقوده شهرسازی در کلانشهر مشهد !