آخرین مطالب

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران برنامه ریزی شهری

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

  بزرگنمایی:

معمار شهر - به گزارش خبرنگار ایمنا، دو دیدگاه کمی و کیفی در تعریف کلانشهرها مدنظر است، میزان جمعیت شاخص کمی تعیین کلانشهر و نوع فعالیت‌ها و حوزه نفوذ شهر جزو شاخص‌های کیفی است، مولفه‌های متفاوتی در سطح جهان برای تعیین یک شهر به عنوان کلانشهر مطرح است، به طور مثال سازمان ملل متحد شهرهای بالای هشت میلیون نفر را کلانشهر می‌‎داند در حالی که این شاخص از نظر بانک توسعه آسیا 10 میلیون نفر و در برخی منابع 20 میلیون نفر نیز ذکر شده است در ایران شهرهایی که جمعیتی بالای 500 هزار نفر دارد به عنوان کلانشهر شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: کلانشهر چیست؟

مولفه‌های متفاوتی از جمله وجود موسسات چند ملیتی، بازار بورس و بانک‌های جهانی، مراکز تجارت جهانی، استادیوم‌های بزرگ، نمایشگاه‌ها، ساختمان‌های بزرگ موسیقی، مراکز مهم فرهنگی و گردشگری، هتل‌ها و رستوران‌ها، برگزاری مسابقات بزرگ ورزشی و میزبانی از کنفرانس‌های مهم جهانی برای کلانشهرهای جهان ذکر شده است.

همه‌ این‌ها شاخصه‌های کیفی تعریف کلانشهرهای جهان است، اما مولفه‌های جمعیتی چه در سطح جهان و چه در کشور ایران بیشتر از سایر مولفه‌ها، مورد توجه است، بر طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران و بر اساس تعریف وزارت کشور، تسهیلاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده به شهرهای بالای یک میلیون نفر تعلق می‌گیرد، بر این اساس شهر تهران، مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه به عنوان کلانشهر شناخته می‌شود، اما با توجه به مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران شهرهای بالای  500 هزار نفر نیز از نظر قانونی کلانشهر هستند.

مطابق با تعریف شورای عالی شهرسازی و معماری مورخ 88/5/19 و با توجه به آخرین سرشماری سال 95، جمعیت شهر همدان بیشتر از 500 هزار نفر است و بر این اساس همدان یک کلانشهر است، برمبنای تعریف مجموعه شهری نیز شهرهایی که جمعیت آنها بین 500 هزار تا یک میلیون نفر است جزو مجموعه‌های شهری بزرگ هستند و کلانشهر همدان در این رده قرار می‌گیرد.

تهیه طرح مجموعه شهری برای کلانشهر همدان

علی حسن سرو امان‌الهی، کارشناس شهرسازی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری کلانشهر همدان در این باره می‌گوید: مطابق مصوبه طرح مجموعه شهری، مورخ 88/5/19 و به استناد تبصره دو ماده دو شورای عالی شهرسازی و معماری مصوب 88/1/31، همدان به عنوان یک مجموعه شهری بزرگ تعریف شده و لازم است طرح مجموعه شهری برای آن تهیه شود تا این طرح پس از مراحل استانی به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری برسد.

وی می‎افزاید: طرح مجموعه شهری برای کلانشهر همدان تهیه شده و مهرماه سال جاری به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رسیده است.  

کارشناس شهرسازی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری کلانشهر همدان با اشاره به تعریف مجموعه شهری بر طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، خاطرنشان می‌کند: مجموعه شهری محدوده‌ای جغرافیایی است که از یک شهر مرکزی، حداقل دو شهر پیرامونی و نواحی روستایی بین آنها تشکیل شده است، تمامی شهرهای پیرامونی با شهر مرکزی یکپارچگی اقتصادی، اجتماعی و خدماتی دارند و لازم است تحت مدیریت یکپارچه باشند.

وی تصریح می‌کند: طرح مجموعه شهری کلانشهر همدان مصوب شده و پس از ابلاغ شورای عالی شهرسازی و معماری اجرایی می‌شود، به جز کلانشهر همدان که به عنوان شهر مرکزی مطرح است شش شهر دیگر نیز در این مجموعه شهری قرار دارد که برای هرکدام از این شهرها نقش‌هایی تعریف شده است.

سرو امان‌الهی تاکید می‌کند: گردشگری، خدمات برتر و صنایعی با فناوری‌های نوین و پیشرفته نقش‌هایی است که برای کلانشهر همدان در این طرح در نظر گرفته شده است، برای هریک از شهرهای این مجموعه شهری نیز نقش‌های کلی و شاخصه‌های مختلفی تعریف شده است.

وی عنوان می‌کند: برای شهر «بهار» نقش کشاورزی، صنعتی، خدماتی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، برای «لاله جین» نقش صنعتی و کشاورزی با تکیه بر خدمات مربوط به صنایع گردشگری و سفال، برای شهر «میانج» و «جونقان» کشاورزی و خدمات محلی و گردشگری، برای «صالح آباد» نقش کشاورزی، خدماتی، صنعتی و استقرار صنایع کوچک و برای  شهر مهاجران کشاورزی، صنعتی و استقرار صنایع کوچک مدنظر قرار گرفته است.

سرو امان الهی می‌گوید: برای هریک از نقش‌های تعریف شده شهرهای پیرامونی همدان، طرح‌های موضعی و موضوعی و همچنین تسهیلاتی در نظرگرفته شده است.

وی با اشاره به سیاستگذاری‌های مجموعه شهری، تاکید می‌کند: درست است که شهرهای بالای 500 هزار نفر کلانشهر است، اما کلانشهرهایی که جمعیت آنها بالای یک میلیون نفر بوده تسهیلات بیشتری دریافت می‌کنند و هدف مجموعه شهری همدان نیز افزایش جمعیت به منظور استفاده از این تسهیلات است.

کارشناس شهرسازی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری کلانشهر همدان با تاکید بر استقلال مجموعه شهری، ادامه می‌دهد: مهم‌ترین هدف مجموعه شهری همدان این است که تمامی شهرهای این مجموعه استقلال مدیریتی داشته باشند و فعالیت‌های موازی در این شهرها انجام نشود، مباحث مالی، جلوگیری از صرف هزینه‌های اضافی و اسکان جمعیت نیز از دیگر مباحث مطرح مجموعه شهری همدان است.

سرو امان الهی با اشاره به نقش استراتژیک و کلیدی کلانشهر همدان در غرب کشور، اظهار می‌کند: همدان محور ارتباطی شمال غرب و غرب کشور است، کریدور مهم ارتباطی راه آهن همدان -کرمانشاه از ناحیه می‌گذرد و شعاع عملکردی کلانشهر همدان استان‌های پیرامون را در برمی‌گیرد.

همدان جزو کلانشهرهای کشور است

عباس صوفی شهردار همدان با بیان اینکه برمبنای مصوبه هیئت دولت، همدان جزو کلانشهرهای کشور است، می‌گوید: این شهر از شهرهای قدیمی دنیا است و قدمت و پیشینه‌ای طولانی در حوزه مقررات شهرسازی دارد لذا اقدامات انجام شده در همدان باید مبتنی بر پیشینه شهرسازی این کلانشهر باشد و با رعایت قدمت تاریخی همدان انجام شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای کلانشهر همدان، تصریح می‌کند: تهیه طرح جامع شهر همدان مبتنی بر دیدگاه کلانشهری، بازنگری در طرح تفصیلی شهر همدان مبتنی بر افق این شهر، آغاز طرح مطالعات قطار شهری همدان و واگذاری طرح حریم شهر به مشاور از جمله اقدامات انجام شده است.

شهردار همدان با بیان اینکه دولت و مجلس توجه بیشتری به کلانشهرها دارد، می‌افزاید: شهرهای بزرگ کشور از جمله همدان نیازمند توجه بیشتر در همه حوزه‌ها است، شهرداری اقداماتی در خصوص اولویت‌های این شهر انجام داده است، اما انتظار این است که دولت و مجلس نیز توجه بیشتری نسبت کلانشهر همدان داشته باشند.

صوفی تاکید می‌کند: همدان شهری صنعتی نیست و بیشتر درآمد این شهر از راه گردشگری تامین می‌شود بنابراین نیاز است توجه بیشتری به حوزه درآمدهای پایدار این شهر شود تا رسیدگی به اولویت‌های مدیریت شهری این کلانشهر ازجمله حمل و نقل عمومی و تعیین حریم شهر همدان به آسانی محقق شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب

بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان کدامند؟

یادبودهای 11 آبان ماه ...

درباره زاهاحدید: نابغه و معمار برجسته جهان معاصر

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری

تغییر معماری مدارس به سمت ساخت "مدارس بزرگ و بانشاط"

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

«معماری معاصر مساجد» بررسی می‌شود

حمام حاجی رشت گنجینه‌ای رو به نابودی/راهی برای حفظ اصالت معماری ایرانی اسلامی نیست؟!

بررسی لایحه «حدود اختیارات شوراهای معماری مناطق» تا پایان آبان

لزوم بروزرسانی تعرفه جرائم تخلفات ساختمانی در فردیس

یادبودهای 10 آبان ماه ...

برگزاری نشست "شهر هوشمند، شهر سرزنده" در دانشگاه هنر

نقد پژوهشی با موضوع "معرفی سند سیاست ملی شهری ایران"

بنای تاریخی "ارباب علی یوسف‌زاده" تخریب شد / نگاهی به روند تخریب بناهای تاریخی از اصفهان و کرمان تا یزد و قم

خلاقیت در تمامی شهرها الگوی ثابتی ندارد

بررسی چگونگی تامین پارکینگ در محدوده مرکزی شهر

بررسی و تحلیل علل شکل گیری حاشیه نشینی/ برنامه های توسعه درایران در سال 1327 آغاز شد، عملا برنامه‌ای آمریکایی بود/ حاشیه‌نشینی محصول نظام سرمایه‌داری است

پیشگیری؛ حلقه مفقوده شهرسازی در کلانشهر مشهد !