آخرین مطالب

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد وزارت راه و شهرسازی

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

  بزرگنمایی:

معمار شهر - به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه‌ و شهرسازی، امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در مراسم گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی که با حضور وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز آمار و دیگر معاونان و روسای دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه برگزار شد با گرامیداشت روز جهانی آمار، اظهار داشت:‌ آمار و اطلاعات از جمله ارکان مهم توسعه هر جامعه‌ای است، به همین دلیل آمار، اطلاعات و مدیریت سه حلقه حفظ چرخه توسعه هر کشور و جامعه‌ هستند.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مفهوم توسعه بیش از 60 سال است که وارد ادبیات برنامه‌ریزی کشورها شده و در جنگ جهانی دوم با مفاهیم مختلفی معنی شده بود، افزود: در طول همه این سال‌ها بعضاً در مفهوم توسعه با رشد اقتصادی خلط مبحث شده است درحالی‌که مفهوم توسعه چیزی فراتر از توسعه افتصادی است، زیرا با رشد اقتصادی ممکن است توسعه محقق نشود. توسعه با مفهوم واقعی که توزیع ثروت و منابع به شکل عادلانه برای همه ذی‌نفعان جامعه است، در نظر گرفته می‌شود و مفهوم آن در دو دهه اخیر ارتقا پیدا کرده است.

غفاری گفت: طبیعی است که برای تحقق این مسئله مستلزم داشتن اطلاعات و آمار دقیق هستیم و بدون آن نمی‌توانیم برنامه‌ریزی درستی را انجام داده و شاهد توسعه باشیم.

وی افزود: در حوزه راه و شهرسازی با آمار مختلفی روبه‌رو هستیم و بیش از 500 قلم آمار استخراج شده که از جمله خصوصیات ویژه آمار و اطلاعات در این حوزه است. این آمار در بعد فنی، اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و دیگر موارد استخراج و تهیه می‌شوند.

وی تصریح کرد: بر اساس قوانین بالادستی کشور، مرکز آمار مرجع منحصربه‌فرد تولید و انتشار آمار است. در حوزه راه و شهرسازی هم دفتر آمار ستاد وزارت راه و شهرسازی تنها مرجع تولید تخصصی آمار برای این وزارتخانه است.

غفاری ادامه داد: برای تهیه آمار دقیق و به‌روز لازم است اطلاعات بخش‌های مختلف در سامانه واحدی که در مرکز آمار وزارتخانه وجود دارد، بارگذاری شود تا با اطمینان از اطلاعات بتوانیم برنامه‌ریزی درستی را انجام دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نیازمند تولید آمار کاربردی هستیم، گفت: آمار به معنی اطلاعات خام مفهوم خاص خودش را دارد، اما ما نیازمند تولید آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم سازی باشد.

وی افزود: ‌آماری تولیدی باید به ایده پردازی کمک کند و چشم‌اندازی در مسیر مقامات و مدیران ارشد باشد. به همین خاطر است که تأکید داریم این آمار باید حاوی چشم‌انداز مناسب برای مدیران باهدف تصمیم سازی و ایده پردازی باشد. برای رسیدن به این هدف نیازمند همکاری همه همکاران هستیم تا روند تولید آمار ارتقا یابد.

وی ادامه داد:‌ در همین زمینه شورای آمار و برنامه‌ریزی در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده که کارکرد آن تبدیل آمار به آمار کاربردی و تحلیلی است که آن را زمینه‌ساز تصمیم‌گیری قرار دهد. این موضوع با تأکید مقام عالی وزارت حتماً عملیاتی خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد:‌ نکته دیگری که در بحث آمار اهمیت دارد این است که بتوانیم آمار دقیق را ارزان در دسترس قرار دهیم و از سرعت و دقت آن مطمئن باشیم. این مسیر به توسعه کسب‌ و کارهای نوپا به‌خصوص در حوزه وزارت راه و شهرسازی کمک خواهد کرد.

وی در پایان گفت: در همین زمینه طرحی به نام طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، تدوین شده و مورد موافقت قرارگرفته و جزییات آن در آینده اعلام خواهد شد و با جدیت و اهتمام کامل به اجرای این طرح پرداخته می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب

بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان کدامند؟

یادبودهای 11 آبان ماه ...

درباره زاهاحدید: نابغه و معمار برجسته جهان معاصر

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری

تغییر معماری مدارس به سمت ساخت "مدارس بزرگ و بانشاط"

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

«معماری معاصر مساجد» بررسی می‌شود

حمام حاجی رشت گنجینه‌ای رو به نابودی/راهی برای حفظ اصالت معماری ایرانی اسلامی نیست؟!

بررسی لایحه «حدود اختیارات شوراهای معماری مناطق» تا پایان آبان

لزوم بروزرسانی تعرفه جرائم تخلفات ساختمانی در فردیس

یادبودهای 10 آبان ماه ...

برگزاری نشست "شهر هوشمند، شهر سرزنده" در دانشگاه هنر

نقد پژوهشی با موضوع "معرفی سند سیاست ملی شهری ایران"

بنای تاریخی "ارباب علی یوسف‌زاده" تخریب شد / نگاهی به روند تخریب بناهای تاریخی از اصفهان و کرمان تا یزد و قم

خلاقیت در تمامی شهرها الگوی ثابتی ندارد

بررسی چگونگی تامین پارکینگ در محدوده مرکزی شهر

بررسی و تحلیل علل شکل گیری حاشیه نشینی/ برنامه های توسعه درایران در سال 1327 آغاز شد، عملا برنامه‌ای آمریکایی بود/ حاشیه‌نشینی محصول نظام سرمایه‌داری است

پیشگیری؛ حلقه مفقوده شهرسازی در کلانشهر مشهد !