آخرین مطالب

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری علم و فناوری

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری

  بزرگنمایی:

معمار شهر - ثبت تصاویری زیبا از معماری‌ها و سازه‌های شگفت انگیز یکی از شاخه‌های عکاسی به نام عکاسی معماری را پدید آورده است که شاید از دور بسیار ساده و پیش پا افتاده باشد. معماری یکی از فراگیرترین هنر‌های دنیا محسوب می‌شود که حتی لازم نیست راه درازی برویم تا با آن مواجه شوید و به محض آنکه که پایتان را از خانه بگذارید بیرون، «هنر معماری» را در اشکال و ابعاد و سبک‌های مختلفش خواهید دید، خانه‌هایی قدیمی در کنار برج‌هایی بلند؛ و یا نه! حتی لازم نیست از روی صندلی بلند شوید... به چپ و راست خود نگاه کنید! خانه یا محل کار شما نیز معماری خاص خودش را دارد که اگر دقیق شوید و نگاه جست‌و‌جو گرانه خود را به کار گیرید، جزئیات معمارانه بنا بیش‌تر به چشمتان می‌آید.

در واقع می‌توان گفت معماری و سازه‌ها ما را احاطه کرده‌اند و عجیب نیست که در شاخه‌های عکاسی، عکاسی معماری طرفداران بسیاری داشته باشد، اما با وجود این تنوع و حجم بالای سوژه‌ها، هنوز عکاسی معماری چندان آسان به نظر نمی‌رسد. اگر اهل دوربین به دست گرفتن باشید و هر از چند گاهی دلتان خواسته برخی از موضوع‌های چشم نواز خود را به ثبت برسانید، شاید با این معضل کلافه کننده رو به رو شده باشید که نتیجه عکاسی شما چیزی بیش از یک ثبت ساده و تکراری نبوده؛ ثبتی که با عکس هنری، دنیا دنیا فاصله دارد و شما را کمی دلسرد کرده است.

باید بدانید؛ عکاسی معماری یک مزیت بسیار مهم نسبت به سایر شاخه‌های عکاسی دارد و آن این است که سوژه سرجای خود می‌ایستد؛ بنابراین موقعیت یابی آن آسان‌تر است و دفعه بعد که آنجا بروید همچنان به همان شکل است، اما باید به این نکته توجه کنید که این بدین معنی نیست که عکاسی معماری کار ساده‌ای است و برای اینکه عکس‌های خوبی از معماری ساختمان‌ها گرفته شود به تمرین زیادی نیاز است.

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری

روش‌هایی عالی برای عکاسی معماری

در ادامه قصد داریم چند ترفند مطرح کنیم که کمک می‌کند عکس‌های چشمگیری از ساختمان‌ها بگیرید:

1) روشنایی هنگام شب

نمای یک شهر در هنگام شب سوژه مناسبی برای عکس‌های جذاب است. عکاسی معماری در هنگام شب در مقابله با روز می‌تواند عکسی با نورپردازی‌های مختلف را در یک منظره خاص ایجاد کند. البته نور خورشید هم سایه می‌سازد و زاویه‌های جالبی به ساختمان می‌دهد. ولی شب عکس را به دلیل نور‌های ساختمان و خیابان متمایز می‌سازد و نمایش پرشوری از پالت رنگ‌های در آسمان است.

یکی از روش‌های داشتن عکس زیبا، عکاسی در هنگام غروب است یعنی زمانی که کمی از نور خورشید باقی مانده و هوا رو به تاریکی می‌رود و در این زمان موازنه رنگ‌های آبی بر روی ساختمان تجلی می‌کند. بهتر است که از سه پایه استفاده کنید، زیرا میزان نور کم است. توصیه می‌کنم که نورپردازی‌های مختلف را امتحان کنید تا بهترین تنظیمات را پیدا کنید.

2. منظره کارت پستالی

آیا تا به‌حال به اینکه چطور چنین عکس خارق‌العاده‌ای گرفته شده فکر کردید؟ برای اینکه عکسی خاص بگیرید باید منظره دید و معماری را که قرار است از آن عکس بگیرید را با دقت بررسی کنید. معمولا بهترین نقطه دید، نقطه‌ای است که صف گردشگران، علایم خیابان یا سایر عناصر نه چندان زیبا را نشان می‌دهد. منظره وسیع‌تری از سوژه به مراتب بهتر است و مانند عکس‌های کارت پستال می‌شود.

گرفتن چنین عکسی باعث حس افتخار خواهد شد. نور عامل دیگری است که باید در هنگام عکس برداری از ساختمان‌ها به آن دقت کرد. نقش نور و الگو‌های جذابی که ایجاد می‌کند بسیار مهم است.

3. مناظر انتزاعی

مثال‌های زیادی از عکس‌ها با معماری مدرن وجود دارد که اشکال بزرگ و جریان انرژی را نمایش می‌دهند. اما چطور می‌توان این همه کیفیت را در یک عکس نمایش داد؟ گاهی عکاسی از یک ساختمان به طور کامل غیرممکن است، زیرا نمی‌توان به اندازه کافی عقب رفت یا اینکه باید وسط خیابانی با ترافیک سنگین شوید. در چنین شرایطی بهتر است به ساختمان نزدیک شوید و از جزئیاتش عکس بگیرید. همچنین می‌توانید از تنظیمات زاویه وسیع برای عکاسی استفاده کنید و فقط از ارتفاع ساختمان عکس بگیرید.

4. مکان‌های دیدنی شهری

وقتی از مکان‌های دیدنی یک شهر عکس می‌گیریم، معمولا با همان همان روشی عکس می‌گیریم که قبلا از آن مکان عکس گرفته شده است. مشکلی در عکس گرفتن از این منظره آشنا و کلی وجود دارد. در واقع بهتر است از چنین سوژه‌ای با همان روش متداول عکس گرفت، زیرا موانع دید کمتر است. همچنین می‌توان منظره دیگری از آن مکان پیدا کرد به طوری که سایر ساختمان‌ها و سوژه‌ها را نیز شامل شود.

5. مکان‌های برجسته جهانی

جهان به عنوان یک بستر وسیع دربردارنده جا‌های دیدنی شناخته شده در سرتاسر سرزمین هاست. به عنوان مثال تاج محل در آگرا هند یکی از نماد‌های معماری برجسته در جهان است که با هر نوری فوق‌العاده به نظر می‌رسد. وقتی از چنین مکانی عکس می‌گیرید بهتر است بزرگترین اندازه تصویر را برای دوربین تان تنظیم کنید و کیفیت بالای عکس را درنظر بگیرید تا بهترین عکس گرفته شود. اگر می‌توانید، از منظره در ساعات مختلفی از روز عکس بگیرید. تغییر نور باعث ایجاد ترکیب‌های جذاب می‌شود. عکس‌برداری در نور روز رنگ‌های درخشان، سایه‌های قوی و ابر‌ها همگی جذابیت را بیشتر می‌کنند و عکاسی در هنگام غروب عکس تاثیرگذارتری خواهد بود.

6. پل‌ها و عمر پل

پل‌ها در سرتاسر جهان وسیله‌ای برای حمل و نقل روزانه هستند. این پل‌های قدیمی یا جدید، آویخته یا ستون دار از سنگ یا فلز همگی پتانسیل بالایی برای عکاسی دارند. برای اینکه عکس‌های تاثیرگذاری داشته باشید سوژه را دقیقا درنظر بگیرید. عکاسی از یک پل و شهر زمینه بیشتری را نشان می‌دهد و نیاز به فاصله بیشتری از سازه دارد، اما عکس گرفتن از یک قسمت داخلی مانند کابل‌ها و ستون‌ها پل مربوط به جزئیات است. موضوع دیگری که باید درنظر بگیرید طول عمر یک پل است که می‌تواند با عبور عابران و ماشین‌ها منتقل شود و از این رو می‌توانید از پا‌ها و ترافیک اتومبیل‌ها روی پل عکس بگیرید تا ساختار و محل آنرا منتقل کنید. روش‌های بکار گرفته شده عکاسان معماری، از انواع گوناگونی از روش‌ها در ارائه تصاویری که می‌توانند آن‌ها را به‌عنوان شاهکار یا کار صحیح هنری در نظر بگیرند، استفاده می‌کنند. همچنین، این روش‌ها کمک می‌کنند تا به یک اثر معماری، ابعاد بیشتر، جان و معنا ببخشیم.

عکاسان معماری، دوربین‌هایی که قابلیت جابجایی و کج شدن را دارند، می‌پسندند و با استفاده از این دوربین ها، از پرسپکتیو (دید انداز) کنترل شده که روش ارزشمند دیگری در عکاسی معماری است، می‌توان استفاده کرد.پرسپکتیو (دید انداز) کنترل شده، جای گیری صحیح دوربین در میان سایر آن‌ها را سبب می‌شود و  به‌منظور ایجاد خطوط عمودی موازی، باید سطح کانونی دوربین را کنترل یا تنظیم کرد.

توجه کنید که، باید عمود بر سطح زمین باشد. خطوط عمودی موازی، تصاویر شکوهمندی از ساختمان را به‌وجود می‌آورند و به‌منظور اینکه مطمئن شویم هر دو پیش نما و پس زمینه سطح وضوح برابر دارند، میدان کار با عمق زیاد ضروریست. بهترین دوربین برای عکاسی معماری، دوربین‌های قطع بزرگ هستند، باید بدانید که، آن‌ها قابلیت انعطاف دارند که عکاسان را قادر به جابجایی یا کج کردن دوربین بدون دردسر می‌سازد. دوربین‌های تک ریلی، مطبوعاتی و صحرایی، مثال‌هایی از دوربین‌های قطع بزرگ‌اند. دوربین Sinar Artec View، دوربین مدرن‌تری از دوربین‌های قطع بزرگ است که به‌علت قابلیت عکس‌برداری متصل سراسری، برای عکاسی معماری پیشنهاد شده است.

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری

تجهیزات اصلی برای عکاسی معماری

  • دوربین

اگر از دوربین‌های دیجیتال SLR استفاده می‌کنید، وضوح آن باید حداقل 10 مگاپیکسل باشد. لنز باید چیزی بین 12 تا 18 میلی متر باشد. داشتن یک دوربین اضافی، مانند Sinar Artec View که مخصوصا برای عکاسی معماری ساخته شده باشد، خیلی خوب خواهد بود.

  • فلاش عکاسی

بیشتر از یکی داشته باشید. بهتر است تا به‌صورت ذخیره داشته باشید.

  • سه پایه

در صورتی‌که دوربین بر روی یک سه پایه‌ی با دوام سوار باشد، کج کردن و جابجایی آن سخت نخواهد بود.

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری

چند نکته‌ مفید برای تازه کاران

حتی اگر اولین بار شماست که عکاسی معماری انجام می‌دهید، شما می‌توانید عکس‌های زیبایی ارائه دهید. همه‌ی انچه که لازم است، این است تا چند نکته مهم را به خاطر بسپارید.

  • دوربین زاویه باز

هرگز فراموش نکنید تا از دوربین زاویه باز استفاده کنید، خصوصا زمانیکه شما از نمای بیرونی عکس می‌گیرید. علاوه بر آن، از دیافراگم بزرگ استفاده کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا فضای درستی در عکاسی به‌وجود آورید. تصاویر شما (صحنه سازی شده) یا شبیه آن صحنات جرم و جنایت به‌نظر نمی‌رسند. همچنین، زمان نوردهی شما باید طولانی باشد.

  • لنز زاویه باز

از لنز زاویه باز استفاده کنید. شما می‌توانید از لنز به‌منظور وسعت بخشیدن به فضاها، حتی کوچکترین اتاق ها، استفاده کنید.

  •  داستانی را بیان کنید

این موضوع را رعایت کنید اما موضوع آن را تحمیل نکنید. بگذارید تا ساختمان یا بنا خودش واقعیت را بیان کنید. اگر بر روی پنجره لکه‌هایی وجود دارد، آن‌ها را پاک نکنید. راهی را پیدا کنید تا این عیب را برجسته کنید. از آن برای بیان داستان استفاده کنید. از ساختمان با عناصر طبیعی‌اش، عکس‌برداری کنید.

  • توجه  به وضعیت آب و هوا

 به وضعیت آب و هوا توجه کنید. از برنامه خود مطمئن شوید تا در روزی عکس‌برداری کنید که زیاد ابری یا بارانی نباشد. تنها در صورتیکه بخواهید حالت تاریکی یا خفقان به تصویر خود ببخشید، در طول طوفان عکس‌برداری کنید، وگرنه اینکار خط قرمز کار شماست.

  • عکس‌برداری از زوایای متفاوت

 تا آنجایی که میتوانید از زاویه‌های متفاوت عکس‌برداری کنید. در اخر، عکس‌های خوب را نگه دارید و بقیه را حذف کنید؛ مطمئن شوید که بهترین عکس‌ها را نگه میدارید.

  • مراقب تمرکزتان باشید!

 هرگز تمرکز خود را از دست ندهید. بخاطر داشته باشید که تمرکز اصلی شما باید بر روی ساختمان باشد، نه انچه که پیرامون آن وجود دارد. تصور کنید که ساختمان در مرکز دایره قرار دارد؛ این به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را درست حفظ کنید. ممکن است عکاسی معماری هنوز مانند عکاسی پرتره محبوب و مورد درخواست نباشد، اما در راه رسیدندهد. بهترین روش برای انجام اینکار آن است تا بسوی اسمان صاف عکس‌برداری کنیم. ایجاد رغبت و کنجکاوی در میان مخاطبان، هدف اصلی یک عکاس معماری از نمای بیرون است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نشست "حفاظت و باززنده‌سازی فضاهای تاریخی شهر تهران"

نشست روز جهانی شهرساز در دانشگاه سوره

تاریخچه جهانی گرامیداشت روز شهرسازی

ضربان نامنظم ورود سرمایه به بازار مسکن !

طراحی باغ کودکان

ارائه تخفیف 50 درصدی خدمات نظام مهندسی در طرح‌های بازآفرینی شهری

برگزاری دومین دوره فستیوال معمار شیراز

انتقال پایتخت از تهران دوباره منتفی شد !

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان

شهر پایدار و ارتقای کیفی سیمای شهرها

داشتن شهر سالم در گرو شهروندان مسئول است

واگذاری 99ساله زمین در طرح ملی مسکن/ اسلامی: به کاسبان زمین نمی‌دهیم

آغاز ثبت طرح اقدام ملی تولید مسکن از 18 آبان / تولید مسکن برای 2 گروه درآمدی کم و متوسط

یادبودهای 17 آبان ماه ...

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری / تقویت کانون‌های اصلی حوزه‌های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است

کم‌کاری وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن!

همدان، کلانشهری استراتژیک در غرب ایران

تصویب دستورالعمل طراحی ساختمان بر اساس کیفیت معماری

یادبودهای 13 آبان ماه ...

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

ایرادات پلیس درباره طرح کاهش آلودگی هوا درست است !

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، راه خروج مسکن از بحران است

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ کرد

تذکر در خصوص تاخیر در تکمیل شناسنامه‌های باغات

خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور خشت طلایی برد / طرح برد – برد شهرداری تبریز در نوسازی بافت فرسوده/ «حیات مدنی در حیاط شهری» برنده جایزه خشت طلایی شد

نیازمند آمار کاربردی هستیم که زمینه‌ساز تصمیم‌سازی باشد / آمار باید به مدیران چشم‌انداز برنامه‌ریزی بدهد / طرح رویش در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع تهیه شد

مخالف توسعه نامتوازن هستیم/ سامانه املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود

یادبودهای 12 آبان ماه ...

پنت هاوس؛ تعریف، مزایا و معایب

بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان کدامند؟

یادبودهای 11 آبان ماه ...

درباره زاهاحدید: نابغه و معمار برجسته جهان معاصر

روش‌هایی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی معماری

تغییر معماری مدارس به سمت ساخت "مدارس بزرگ و بانشاط"

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر تولیدکننده است/ شیشه‌های هوشمند در کاهش مصرف انرژی موثر است

«معماری معاصر مساجد» بررسی می‌شود

حمام حاجی رشت گنجینه‌ای رو به نابودی/راهی برای حفظ اصالت معماری ایرانی اسلامی نیست؟!

بررسی لایحه «حدود اختیارات شوراهای معماری مناطق» تا پایان آبان

لزوم بروزرسانی تعرفه جرائم تخلفات ساختمانی در فردیس

یادبودهای 10 آبان ماه ...

برگزاری نشست "شهر هوشمند، شهر سرزنده" در دانشگاه هنر

نقد پژوهشی با موضوع "معرفی سند سیاست ملی شهری ایران"

بنای تاریخی "ارباب علی یوسف‌زاده" تخریب شد / نگاهی به روند تخریب بناهای تاریخی از اصفهان و کرمان تا یزد و قم

خلاقیت در تمامی شهرها الگوی ثابتی ندارد

بررسی چگونگی تامین پارکینگ در محدوده مرکزی شهر

بررسی و تحلیل علل شکل گیری حاشیه نشینی/ برنامه های توسعه درایران در سال 1327 آغاز شد، عملا برنامه‌ای آمریکایی بود/ حاشیه‌نشینی محصول نظام سرمایه‌داری است

پیشگیری؛ حلقه مفقوده شهرسازی در کلانشهر مشهد !